Strona głównaZdrowieKawa osłabia stany zapalne

Kawa osłabia stany zapalne

Reglarne picie kawy pomaga uchronić się przed stanami zapalnymi.
Kawa osłabia stany zapalne [© Dušan Zidar - Fotolia.com] Stany zapalne w organizmie wiążą się z rozwojem wielu chorób. Ponieważ nasilają się wraz z wiekiem, mają wpływ na charakterystyczne dla starszego wieku dolegliwości. Osłabić je można dzięki zdrowemu stylowi życia, w tym diecie. Jednym z elementów zdrowego odżywiania się jest picie .

Lista korzyści z picia kawy jest długa, teraz można dopisać do niej walkę ze stanami zapalnymi. Uczeni ze Stanford University School of Medicine w Stanford i Université Bordeaux 2 w Bordeaux Cedex odkryli, że regularne dostarczanie sobie kofeiny może przeciwdziałać stanom zapalnym i chorobom sercowo-naczyniowym związanym z wiekiem. Co więcej, może nawet przedlużyć życie.

Podczas badań uczeni przejrzeli zbierane przez 10 lat dane 114 osób. Informacje obejmowały nawyki żywieniowe, badania krwi i analizy genetyczne. Zaobserwowano, że określony poziom w krwiobiegu adenozyny (składnika DNA) i jej metabolitów może wywołać reakcję zapalną, stymulując wytwarzanie cząsteczki zapalne o nazwie interleukina-1 beta. Co więcej, starsi pacjenci częściej odznaczali się intensywniejszą aktywacją genów, które kodują wspomnianą cząsteczkę, a i częściej dotyczyło ich . Jednakże sytuacja miała się inaczej u osób, które rgularnie pijały kawę z - one cechowały się znacznie niższe poziomy adenozyny i IL-1-beta.

Kawa od dawna jest uważana za pomocną w walce o dobre zdrowie. Przykładowo, poprawia przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, polepsza , pomaga uniknąć kamieni nerkowych, osłabia ryzyko zachorowania na , a także zmniejsza ryzyko problemów poznawczych, m. in. choroby .

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy