Strona głównaZdrowieKawa może wspomagać odchudzanie

Kawa może wspomagać odchudzanie

Z nowych badań wynika, że cztery filiżanki kawy dziennie mogą pomóc zmniejszyć objętość tkanki tłuszczowej.
Kawa może wspomagać odchudzanie [fot. engin akyurt from Pixabay]
Według ekspertów z Harvard T.H. Chan School of Public Health może być pomocna w .

W 24-tygodniowych testach wzięło udział ponad sto osób z nadwagą. Jak odkryli - przypadkowo, bowiem ich pierwszym celem było ustalenie, czy kawa ma jakiś wpływ na oporność na - wypijanie czterech filiżanek kawy z kofeiną dziennie oznaczało 4-procentowe zmniejszenie tkanki tłuszczowej.

Według autorów, istotne jest to, że opisywany efekt nie miał związku z takimi aspektami zmiany stylu życia, jak dieta czy aktywność fizyczna, ale towarzyszył reakcji metabolicznej - szybszej w wyniku dostarczania sobie kawy z zawartością kofeiny. Skukiem tego było szybsze spalanie kalorii.

W ramach testów połowa losowo wybranych uczestników piła co najmniej 4 filiżanki kawy dziennie, pozostali zaś wypijali takie same ilości napoju przypominającego kawę w smaku. Ci pierwsi stracili średnio o 4 proc. więcej tkanki tłuszczowej.

Pytani o przyczynę, autorzy odpowiadają, że przyspieszenie metabolizmu to jedna z prawdopodobnych odpowiedzi, nie bez znaczenia może być jednak także to, że takie ilości kawy mogą nieco tłumić apetyt, więc osoby z „grupy kawowej" mogły po prostu mniej jeść w okreise testów.

Eksperci zaznaczają równocześnie, że raczenie się nadmiernymi dawkami kawy nie musi prowadzić do dalszego spadku na wadze, a na dodatek będzie skutkowało pewnymi nieprzyjemnymi objawami. Ostrzegają też, że zbyt duże ilości kawy wywołują , drżenie, przyspieszenie bicia serca i dolegliwości żołądkowe.

Autorzy podkreślają, że potrzebne są dalsze badania, które pozwolą na dokładniejsze określenie wpływu kofeiny na .

Na temat badań napisano w magazynie American Journal of Clinical Nutrition.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy