Strona głównaZdrowieKawa jest dobra dla zdrowia wątroby

Kawa jest dobra dla zdrowia wątroby

Pij kawę, twoja wątroba będzie ci za to wdzięczna. Trzy filiżanki tego napoju dziennie oznaczają zmniejszenie ryzyka raka i marskości wątroby o kilkadziesiąt procent.
Kawa jest dobra dla zdrowia wątroby [Fot. santiagobelizon - Fotolia.com] Do picia kawy zwykle nie trzeba specjalnie namawiać, jest to jeden z najpopularniejszych napojów na całym świecie. Wiele badań potwierdziło też jego prozdrowotny wpływ - teraz do listy korzyści należy dopisać ochronę wątroby.

Najnowszy przegląd badań, sfinansowany przez sześciu największych producentów kawy, wskazuje, że wypijanie trzech filiżanek dziennie co najmniej o 25 proc. zmniejsza prawdopodobieństwo marskości wątroby (w niektórych testach osłabienie tego ryzyka było nawet na poziomie 70 proc.). Co więcej, obliczono, że taka dawka kawy oznacza zmniejszenie ryzyka aż o 40 procent.

Jak sądzą eksperci, umiarkowane picie kawy daje takie dobroczynne skutki ze względu na dużą zawartość w tym napoju kofeiny, kahweolu, kafestolu i przeciwutleniaczy. Ta mieszanina substancji chroni wątrobę i powstrzymuje bliznowacenie tkanki wątroby oraz zmniejsza stany zapalne związane z marskością, rakiem i innymi chorobami wątroby.

Kawa to łatwo dostępny napój, więc warto ją pić fregularnie. Może zapobiec albo spowolnić rozwój różnych chorób wątroby, więc powinna stać się elementem codziennego stylu żcyia, uważają autorzy analiz.

Co roku raka watroby diagnozuje się u około 800 tysięcy ludzi na całym świecie. Najczęstszą przyczyną tego nowotworu jest . Wydaje się, że pierwsza z wymienionych chorób działa bezpośrednio uszkadzając komórki i ich DNA. Druga zaś daje pośredni efekt i wiąże się z .

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

  • 10:03:53, 20-11-2017 Monika14

    Kawa jest moczopędna wiec to raczej nie jest nowe odkrycie.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X