Strona głównaZdrowieKawa i herbata zmniejszają ryzyko demencji i udaru?

Kawa i herbata zmniejszają ryzyko demencji i udaru?

Według badań z udziałem osób w wieku 50 - 74 lata, picie kawy lub herbaty może wiązać się z niższym ryzykiem udaru mózgu i demencji. Picie kawy oznaczało też niższe zagrożenie otępieniem poudarowym.
Kawa i herbata zmniejszają ryzyko demencji i udaru? [fot. Sash P from Pixabay]
mózgu to zagrażające życiu zdarzenia, które odpowiadają za 10 procent zgonów na całym świecie. Demencja z kolei jest ogólnym określeniem objawów związanych z osłabieniem funkcji mózgu; choroba ta stanowi obecnie globalny problem zdrowotny o wysokich kosztach finansowych i społecznych. poudarowa natomiast to symptomy otępienia, które pojawiają się po udarze.

W Chinach przeanalizowano dane ponad 360 tysięcy ludzi w różnym wieku, którzy podali, w jakich ilościach piją kawę i herbatę. Kiedy zestawiono te dane z informacjami medycznymi, okazało się, że osoby pijące 2-3 filiżanki lub 3-5 filiżanek herbaty dziennie, bądź też kombinację 4-6 filiżanek kawy i herbaty, miały najniższą częstość występowania udaru mózgu lub demencji. Ludzie serwujący sobie 2-3 filiżanki kawy i 2-3 filiżanki cechowali się o 32 proc. niższym prawdopodobieństwem udaru mózgu i o 28 proc. niższym zagrożeniem demencją w porównaniu do tych, którzy w ogólnie sięgali po wspomniane napoje. Ustalono też, że picie samej kawy lub w połączeniu z herbatą miało przełożenie na niższe ryzyko otępienia poudarowego.

Jak zaznaczają autorzy, ich ustalenia nie oznaczają, że istnieje związek przyczynowo-skutkowy między piciem kawy i herbaty oraz prawdopodobieństwem udaru i demencji. Jak się wydaje jednak, może być tak, że większej ilości tych napojów dostarczane regularnie zmniejszają ryzyko podanych dolegliwości ze względu na prozdrowotne związki w kawie i herbacie.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy