Strona głównaZdrowieKawa i herbata chronią przed udarami i demencją?

Kawa i herbata chronią przed udarami i demencją?

Jak pokazały testy z udziałem osób w wieku 50-74 lata, picie kawy lub herbaty może wiązać się z niższym ryzykiem udaru mózgu i demencji. Serwowanie sobie kawy oznaczało też mniejsze zagrożenie otępienia poudarowego.
Kawa i herbata chronią przed udarami i demencją?
Udary mózgu zagrażają życiu - powodują 10 procent zgonów na całym świecie. Demencja z kolei to określenie objawów związanych z zaburzenia funkcji mózgu, a dolegliwość jest obecnie globalnym problemem zdrowotnym o znacznym obciążeniu ekonomicznym i społecznym. poudarowa wreszcie występuje, gdy objawy otępienia pojawiają się po .

Przejrzano dane ponad 360 tysięcy ludzi, których nawyki żywieniowe i zdrowie monitorowano przez dwie dekady. Osoby, które piły 2-3 filiżanki kawy lub 3-5 filiżanek herbaty dziennie, bądź kombinację 4-6 filiżanek obydwu napojów, cechowały się najniższą częstością występowania udaru mózgu lub demencji. Ludzie pijający 2-3 filiżanki kawy i 2-3 filiżanki herbaty dziennie mieli o 32 proc. niższe ryzyko udaru i o 28 proc. niższe ryzyko demencji w porównaniu z tym, którzy w ogóle unikali wspomnianych napojów. Picie samej kawy lub w połączeniu z herbatą wiązało się też z niższym prawdopodobieństwem otępienia poudarowego.

- Nasze odkrycia sugerują, że picie i osobno lub w połączeniu wiąże się z niższym ryzykiem udaru mózgu i demencji - mówią autorzy badań z Tianjin Medical University. Dodają jednak, że ich testy nie dowiodły tu związku przyczynowo-skutkowego.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy