Strona głównaZdrowieKawa i alkohol pomagają w chodzeniu?

Kawa i alkohol pomagają w chodzeniu?

Holenderskie badania sugerują, że spożywanie kawy i alkoholu może być związane z lepszym poruszaniem się u ludzi starszych.
Kawa i alkohol pomagają w chodzeniu? [© chayathon2000 - Fotolia.com] Zaskakujace wnioski z badań przedstawili holenderscy uczeni - i moga sprzyjać lepszemu chodzeniu seniorów. Jednocześnie wskazano, że osoby palące mają większe problemy z mobilnością niż ci, którzy nie palą papierosów. To o tyle ważne, że chód jest istotnym wskaźnikiem stanu zdrowia (na który wpływa praca wielu organów) i szans na .

Pracownicy Erasmus MC University Medical Centre w Rotterdamie przeanalizowali dane 2.546 dojrzałych i starszych uczestników, u których badano pomiędzy rokiem 2009 a 2012.

Około 82 procent uczestników piło alkohol, 92 procent serwowało sobie kawę, 17 procent stanowiło obecnych palaczy, a 51 procent niegdyś .

Naukowcy zmierzyli prędkość chodu oraz tzw. Global Gait, na który składa się kilka parametrów, m. in. rytm (związany z długością kroku), tempo (czas kroku), podstawa wsparcia (szerokość między nogi przy stawianiu kroku), regularność kroków, czas pootrzebny na odrócenie się, etc.

Okazało się, że umiarkowane picie alkoholu, tj. serwowanie sobie jednego do trzech drinków dziennie, związane było z lepszymi wynikami elementów Global Gait. Podobnie oddziaływało picie ponad trzech filiżanek kawy dziennie - twoarzyszły temu lepsze wyniki Global Gait i szybszy chód.

Ustalono też, że ci, którzy palili papierosy, wypadali w tych testach słabiej niż ludzie wolni od nałogu palenia.

Potrzebne są dalsze badania dla udowodnienia ewentualnego związku przyczynowego, wskazują autorzy. Następne testy pozwolą sprawdzić, czy efekt ten jest spowodowany alkoholem i kawą per se, czy po prostu spożycie tych napojów odzwierciedla inne aspekty, które związane z ich piciem, takie jak status społeczno-ekonomiczny, styl życia, życie zawodowe, itd.

Jak zaznaczają uczeni, ludzie moga poprawić swój chód po prostu więcej... chodząc. Nie bez znaczenia są również ćwiczenia pomagające utrzymać siłę, tj. takie, które zapobiegają utracie tkanki mięśniowej.

Wyniki badań opublikowano w European Journal of Clinical Nutrition.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy