Strona głównaZdrowieKawa a choroba Alzheimera

Kawa a choroba Alzheimera

Naukowcy od dawna szukają sposobu na zmniejszenie zachorowalności na Alzheimera, starają się też opracować jak najskuteczniejszą formę terapii.
Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców dowodzą, iż picie kawy może zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju choroby. Wypicie filiżanki kawy wpłynie korzystnie na zdrowie osób, których dieta jest bogata w tłuszcz.

Autorzy badań wyjaśniają, iż spożywanie tłustych pokarmów podnosi poziom cholesterolu we krwi, co z kolei przyczynia się do rozwoju Alzheimera. Szkodliwe działanie cholesterolu polega w tym przypadku na osłabianiu tzw. bariery krew- mózg, która chroni układ nerwowy- podejrzewają naukowcy.
Bariera krew mózg jest utworzona przez połączone ze sobą komórki naczyń krwionośnych, uszkodzenie tej bariery jest typowe dla wielu schorzeń neurologicznych.

Naukowcy, którzy przeprowadzili eksperyment na królikach doszli do wniosku, iż zawarta w kawie kofeina chroni wspomnianą barierę.

Autorzy eksperymentu podawali zwierzętom 3 mg kofeiny dziennie a ich dietę wzbogacili o tłuszcz. Po upływie 12 tygodni zaobserwowano, że bariera krew- mózg wzmocniła się.

Naukowcy przypominają, iż już wcześniejsze badania wykazały, że kofeina może chronić przed pogorszeniem się pamięci.

Marta Wasiak / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy