Strona głównaZdrowieJuż wiadomo, dlaczego kontrola głodu jest trudniejsza wraz z wiekiem

Już wiadomo, dlaczego kontrola głodu jest trudniejsza wraz z wiekiem

Już wiadomo, dlaczego w dojrzałym wieku częściej przybieramy na wadze. Rzecz wcale nie musi dotyczyć spowolnienia metabolizmu.
Już wiadomo, dlaczego kontrola głodu jest trudniejsza wraz z wiekiem [fot. Pexels from Pixabay]
Kluczowe komórki kontrolujące apetyt w ludzkim mózgu ulegają z czasem degeneracji, co może powodować nasilony i przybieranie na wadze wraz z wiekiem, mówią naukowcy w Uniwersytetu Monash.

Jak ustalono, komórki hamujące apetyt są atakowane przez wolne rodniki po jedzeniu. Taka degeneracja jest nasilona po posiłkach bogatych w węglowodany i .

Im więcej węglowodanów i cukrów jesz, tym większym uszkodzeniom ulegają komórki regulujące apetyt i z tego powodu możesz jeść jeszcze więcej - mówi dr Zane Andrews.
Atak na komórki hamujące apetyt wywołuje brak równowagi między naszą potrzebą jedzenia a informacją przesyłaną do mózgu, aby przestać jeść.

- Najbardziej narażeni są ludzie w wieku 25 - 50 lat. Neurony, które dają znać ludziom, aby nie przejadali się, są zabijane. Kiedy żołądek jest pusty, wyzwala hormon , a ona informuje mózg, że jesteśmy głodni. Gdy odczuwamy nasycenie, włącza się zestaw neuronów znany jako POMC - wyjaśnia dr Andrews.

- Jednak wolne rodniki w sposób naturalny tworzone w organizmie atakują neurony POMC. Proces ten powoduje, że z czasem wspomniane neurony ulegają degeneracji, co wpływa na naszą ocenę tego, czy głód został zaspokojony - mówi dr Andrews.
Według niego zmniejszenie liczby komórek hamujących może być jedną z przyczyn problemu otyłości u dorosłych.

- Dieta bogata w węglowodany i cukier, która stała się powszechna we współczesnych społeczeństwach w ciągu ostatnich 20 - 30 lat, tak bardzo obciąża nasze organizmy, że prowadzi do przedwczesnego niszczenia komórek - zauważa dr Andrews.

Teraz ekspert chce sprawdzić, czy jadłospis bogaty w węglowodany i cukry ma też inny wpływ na mózg, np. na zwiększoną częstość występowania schorzeń neurologicznych, takich jak .

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy