Strona głównaZdrowieJuż niewielkie dawki alkoholu mogą grozić rakiem

Już niewielkie dawki alkoholu mogą grozić rakiem

Okres świąteczny to wiecej wolnego czasu i okazji do zabawy, co często oznacza też raczenie się różnymi trunkami. Eksperci ostrzegają: ostrożnie z alkoholem, bo ma różnoraki negatywny wpływ na nasz organizm. W badaniu przeprowadzonym przez japońskich badaczy pokazano, że nawet niewielkie spożycie alkoholu miało związek z podwyższonym ryzykiem raka.
Już niewielkie dawki alkoholu mogą grozić rakiem [fot. Michal Jarmoluk z Pixabay]
Jakkolwiek niektóre badania powiązały niskie spożycie z obniżonym ryzykiem niektórych rodzajów , japońskie testy wykazały, że już niewielkie dawki czegoś wyskokowego to podwyższone ogólne prawdopodobieństwo nowotworu. Uczeni z The University of Tokyo i Harvard T.H. Chan School of Public Health przeanalizowali zbierane przez jedenaście lat dane ze szpitali w całej Japonii. Łącznie przejrzano informacje na temat ponad 120 tysiecy ludzi. Wszyscy uczestnicy podali wypijaną dziennie średnią ilość standardowych dawek alkoholu (taka jednostka to 10 g lub 12,5 ml czystego alkoholu etylowego).

Obliczono, że ogólne ryzyko raka było najniższe przy zerowym spożyciu alkoholu i odkryto jednocześnie niemal liniowy związek między ryzykiem nowotworu a piciem alkoholu. Przykładowo picie przez 10 lat jednego drinka dziennie (zawierającego 23 gramy etanolu) oznaczało wyższe ogólne prawdopodobieństwo nowotworu o pięć procent. Ci, którzy pili co najmniej napoje alkoholowe dziennie, mieli podwyższone ryzyko tej choroby, niezależnie od tego, jak długo sięgali po trunki.

Najczęstsze nowotwory związane z alkoholem to te rozwijające się w , , piersiach, i . „W Japonii rak jest główną przyczyną śmierci. Biorąc pod uwagę obecny poziom ogólnej zachorowalności na nowotwór, powinniśmy dalej promować publiczną edukację na temat ryzyka zachorowań związanego z alkoholem," mówi dr Masayoshi Zaitsu z Uniwwersytetu w Tokio.

Na temat badań mozna przeczytać w magazynie Cancer.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy