Strona głównaZdrowieJuż niewielka ilość ruchu pomaga zapobiec demencji

Już niewielka ilość ruchu pomaga zapobiec demencji

Nawet niewielka aktywność może pomóc w zapobieganiu demencji, także u słabszych seniorów.
Już niewielka ilość ruchu pomaga zapobiec demencji [fot. collage Senior.pl / Canva]
Eksperci z Johns Hopkins ustalili, że poświęcanie zaledwie 35 minut na umiarkowaną do intensywnej tygodniowo, w porównaniu z całkowitym brakiem wysiłku, wiązało się z 41 proc. niższym ryzykiem rozwoju demencji w okresie średnio czteroletniego monitorowania zdrowia. Nawet u słabszych seniorów (z frailty syndrom, czyli zespołem słabości/kruchości) - osób bardziej narażonych na negatywne skutki zdrowotne - większa aktywność była powiązana z niższym ryzykiem demencji.

Jak odkryto, prawdopodobieństwo otępienia spadało wraz ze wzrostem poziomu aktywności fizycznej. Uczestnicy poświęcający od 35 do 69,9 minut na aktywność tygodniowo mieli o 60 proc. niższe zagrożenie . W grupie poświęcającej od 70 do 139,9 minut tygodniowo ryzyko było niższe o 63 proc., a w grupie z aktywnością na poziomie od140 minut - o 69 proc.

Uczeni przeanalizowali dane niemal 90 tysięcy osób, które nosiły opaski monitorujące aktywność fizyczną. - Nasze wyniki sugerują, że zwiększenie aktywności fizycznej, nawet o zaledwie pięć minut dziennie, może zmniejszyć ryzyko demencji u osób starszych- mówi główny autor badania, prof. Amal Wanigatunga z Bloomberg School. - To kolejne potwierdzenie, że jakikolwiek ruch jest lepszy niż jego brak, zwłaszcza jeśli chodzi o starzejące się mózgi, na co obecnie nie ma lekarstwa - dodaje.

Demencja, najczęściej przyjmująca formę choroby Alzheimera, jest jednym z najczęstszych schorzeń wieku podeszłego. Choć jej ryzyko wzrasta wraz z wiekiem, coraz więcej badań sugeruje, że można je częściowo ograniczyć poprzez zmianę stylu życia, np. lepszą kontrolę poziomu cholesterolu, ciśnienia krwi, cukru we krwi oraz zwiększenie aktywności fizycznej.

Nie jest jeszcze jasne, jaka minimalna ilość aktywności fizycznej jest konieczna do znaczącego obniżenia ryzyka demencji. Dla wiele starszych osób, zwłaszcza słabszych, wysokie poziomy ćwiczeń zalecane w oficjalnych wytycznych są trudne do osiągnięcia i mogą zniechęcać do jakiejkolwiek aktywności. Powszechne rekomendacje to co najmniej 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej tygodniowo, czyli średnio 20 minut dziennie.

W ramach nowych badań porównano osoby, których urządzenia monitorujące wykazały jakąkolwiek umiarkowaną do intensywnej aktywność fizyczną w tygodniu, z tymi, które nie wykazywały jej wcale. Po uwzględnieniu wieku i innych schorzeń zaobserwowano wyraźny związek między wyższym wysiłkiem a niższym ryzykiem demencji. Nawet uczestnicy o najniższym poziomie aktywności (1-34,9 minuty tygodniowo) mieli o 41 proc. niższe ryzyko zachorowania.

Taka zależność pozostałe po uwzględnieniu obecności zespołu kruchości. - Oznacza to, że nawet słabsi seniorzy mogą zmniejszyć ryzyko demencji dzięki niewielkiej dawce ćwiczeń - mówi prof. Wanigatunga.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy