Strona głównaZdrowieJuż jeden papieros dziennie grozi chorobami serca

Już jeden papieros dziennie grozi chorobami serca

Jeśli palisz papierosy, nie łudź się, że ilościowe ich ograniczenie pozowoli ci zachować zdrowie. Wypalanie już jednego papierosa dziennie zwiększa ryzyko chorób serca i udaru.
Już jeden papieros dziennie grozi chorobami serca [Fot. graja - Fotolia.com] Im więcej papierosów dziennie wypalasz, tym wieksze dotyczy cię ryzyko rozmaitych kłopotów ze zdrowiem. Nie oznacza to jednak, że ograniczenie nałogu pozwoli cieszyć dobrą formą i pelnią zdrowia.

Uczeni z University College London obliczyli, że palenie jednego dziennie wiąże się z o kilkadziesiąt proc. wyższym ryzykem w porównaniu do ludzi, którzy w ogóle nie palą.

Prawdą jest, podkreślają autorzy, że wypalanie kilkudziesięciu papierosów dziennie jest znacznie bardziej szkodliwe niż kilku, ale zmniejszone pradopodobieństwo problemów zdrowotnych dotyczy tu głównie zachorowania na nowotwór. Tymczasem w przypadku zagrożenie pozostaje wysokie także w stuacji palenia niewielkiej ilości papierosów.

Uczeni do swojej analizy wzięli pod uwagę w 141 badań. Na podstawie ich wyników ustalili, że, co do mężczyzn, palenie jednego papierosa dziennie zwiększało ryzyko chorób serca o 48 procent w porównaniu z niepalącymi, a palenie 20 papierosów dziennie podwajało to zagrożenie. Jeśli chodzi o kobiety, palenie jednego papierosa dziennie zwiększało prawdopodobieństwo chorób serca u kobiet o 57 procent, a 20 papierosów dziennie aż o 2,8 razy.

Jak podkreślają badacze, choroby serca stanowią główną przyczynę śmierci na całym świecie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na choroby sercowo-naczyniowe corocznie umiera 17,7 mln ludzi, co stanowi 31 proc. wszystkich zgonów. Wśród głównych czynników rozwoju tych dolegliwości wymienia się właśnie , a poza tym: niezdrową dietę, brak aktywności fizycznej i nadmierne spożywanie .

Wyniki badań opublikowano w British Medical Journal.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy