Strona głównaZdrowieJuż jeden drink dziennie to wyższe ryzyko migotania przedsionków

Już jeden drink dziennie to wyższe ryzyko migotania przedsionków

Regularne picie niewielkich ilości alkoholu zwiększa ryzyko migotania przedsionków.
Już jeden drink dziennie to wyższe ryzyko migotania przedsionków [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
W porównaniu do zupełnego unikania , picie jednego drinka dziennie wiąże się z o 16 proc. wyższym ryzykiem . Jeden drink został określony jako napój zawierający 12 gramów etanolu, czyli np. 120 ml , małe piwo (330 ml) lub 40 ml alkoholu typu wódka czy whiskey.

Powszechnie wiadomo, że ludzie, którzy regularnie piją znaczne ilości alkoholu, są znacznie bardziej narażeni na , a ona z kolei zwiększa zagrożenie migotaniem przedsionków.
O ile nam wiadomo, to największe badanie dotyczące spożycia alkoholu i długotrwałego występowania migotania przedsionków. (...) Teraz wykazaliśmy, że nawet bardzo niskie regularne spożywane dawki alkoholu mogą zwiększać ryzyko migotania przedsionków - mówi prof. Renate Schnabel z Uniwersytetu medycznego w Hamburg-Eppendorf.
Te odkrycia są o tyle istotne, że - jak mówią medycy - można przeczytać, że regularne spożywanie alkoholu, np. jeden kieliszek wina dziennie, chroni serce. Jednak trzeba pamiętać, że warto równoważyć ryzyko i możliwe korzyści, biorąc pod uwagę wszystkie choroby serca i naczyń krwionośnych, w tym migotania przedsionków, ostrzegają autorzy.

Obliczono, że ryzyko migotania przedsionków było o 16 proc. wyższe u osób często pijących jakichś alkohol w porównaniu z abstynentami. Ryzyko to zwiększało się wraz ze wzrostem spożycia alkoholu; dwa drinki dziennie oznaczały jego wzrost o 28 proc., a ponad 4 dziennie - o 47 proc.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy