Strona głównaZdrowieJuż jeden drink czasowo zagraża sercu

Już jeden drink czasowo zagraża sercu

Wiele testów wskazało, że umiarkowane ilości alkoholu służą układowi krążenia. W istocie w ciągu 24 godzin i w dłuższej perspektywie trunek może mieć właściwości ochronne, jednak tuż po jego wypiciu może zagrażać sercu.
W godzinę po wypiciu kieliszka czy drinka zwiększeniu ulega ryzyko problemów z sercem i .

W mocy pozostają ustalenia, zgodnie z którymi niewielkie dawki mają ochronny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Jeśli zaś pija się zbyt dużo napojów wyskokowych, należy się liczyć z istotnie większym prawdopodobieństwem problemów zdrowotnych w tym zakresie.

Ci, którzy dużo piją, odznaczają się wyższym zagrożeniem problemów z układem krążenia zarówno w perspektywie krótkoterminowej, jak i długoterminowej, natomiast osoby raczące się mniejszymi ilościami alkoholu mogą spodziewać się innych skutków w godzinach po zaserwowaniu sobie napoju niż w kolejnych dniach i tygodniach, mówią eksperci.

Możliwe jest, że w pierwszych godzinach po spożyciu alkoholu zwiększa się zagrożenie dla zdrowia, choć może być zrekompensowane przez długoterminowe efekty umiarkowanego serwowania sobie czegoś mocniejszego. Do takich wniosków doszli uczeni z Harvard University po analizie 23 badań, w których w łącznie wzięło udział ponad 30 tysięcy ludzi.

Po wypiciu drinka wzrasta ciśnienie krwi i ilość płytek, które są niezbędne do krzepnięcia, a więc krew staje się bardziej lepka, co zwiększa ryzyko i udaru mózgu. Z drugiej strony jednak regularne picie umiarkowanych dawek alkoholu wydaje się zwiększyć poziom HDL , tj. „dobrego" i zmniejszać krzepliwość.

Umiarkowane picie jest zdefiniowane jako serwowanie sobie jednego drinka dziennie w przypadku kobiet i do dwóch drinków dziennie dla mężczyzn. Nadmierne picie określone jako cztery drinki (lub więcej) dziennie dla kobiet (lub więcej niż osiem drinków tygodniowo). Jeśli chodzi o mężczyzn, nadużywają alkoholu wypijają pięć (lub więcej) drinków dziennie, bądź ponad 15 w ciągu tygodnia.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Circulation.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy