Strona głównaZdrowieJuż dwie minuty aktywności fizycznej pomagają zachować zdrowie

Już dwie minuty aktywności fizycznej pomagają zachować zdrowie

Rekomendacje dotyczące ćwiczeń nie są zbyt wygórowane, ale ciągle niewielu ludzi je wypełnia. Dla nich wszystkich mamy jednak pewne dobre wiadomości - wystarczy kilka minut wysiłku, by zyskać ważne korzyści dla zdrowia.
Już dwie minuty aktywności fizycznej pomagają zachować zdrowie [Fot. Halfpoint - Fotolia.com]
Warto wchodzić po schodach zamiast wjeżdżać windą, wybrać komunikację miejską zamiast jazdy samochodem (trzeba przejść się przynajmniej na przystanek), iść na pieszo do sklepu spożywczego, zamiast podjeżdżać samochodem, etc. Możliwości do krótkiego wysiłku, którego minuty „gromadzimy" w ciągu dnia, jest wiele i opłaca się je wykorzystywać, bo ostatecznie cały ten czas poświęcony na wysiłek nam się zdrowotnie opłaca.

Wcześniejsze badania wykazały, że trwająca krócej niż dziesięć minut nie przydaje nam profitów. Teraz jednak ustalono, że już bardzo krótki, np. dwuminutowy wysiłek przekłada się ma lepsze funkcjonowanie organizmu.

Jeśli ćwiczysz regularnie, istotnie zmniejszasz ryzyko różnych form , , , chorób serca i innych poważnych dolegliwości. Co więcej, treningi pozwolą lepiej funkcjonować układowi nerwowemu i mają ochronny efekt przed chorobami neurodegradacyjnymi, takimi jak .

Pozostaje jednak pytanie o ilość i częstotliwość ćwiczeń, które dają takie skutki, zastanawiali się uczeni z University of Florida. Zgdonie bowiem z oficjalnymi zaleceniami, aktywność fizyczna, która ma dać namacalne skutki zdrowotne, obejmuje 150 minut umiarkowanych ćwiczeń tygodniowo, lub 75 minut ćwiczeń intensywnych.

Okazuje się jednak, że już krótka aktywność fizyczna jest w stanie poprawić możliwości umysłu, osłabić lęk, obniżyć ciśnienie krwi, poprawić i usprawnić zdolność organizmu do przekształcania glukozy w energię. Ćwiczenia o każdej porze, przy każdej okazji, o każdej długości mają dobry wpływ na zdrowie - łączna długość kilkuetapowego krótkiego wysiłku jest efektywna, jeśli chodzi o nasze zdrowie.

Wyniki badań przedstawiono podczas corocznego spotkania American Heart Association w Chicago.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy