Strona głównaZdrowieJuż niskie stężenia zanieczyszczeń skutkują przedwczesną śmiercią

Już niskie stężenia zanieczyszczeń skutkują przedwczesną śmiercią

Nawet ekspozycja na niskie stężenia zanieczyszczenia powietrza, nawet na poziomie dozwolonym w prawie, może być przyczyną dziesiątek tysięcy przedwczesnych zgonów wśród osób starszych i innych wrażliwych grup w USA.
Już niskie stężenia zanieczyszczeń skutkują przedwczesną śmiercią [fot. alvpics from Pixabay]
- Odkryliśmy, że w przypadku starszych pacjentów niewielki wzrost długoterminowej ekspozycji na zarówno cząstkami, jak i gazami, zwiększał ryzyko śmierci, nawet gdy chodziło o poziom uznawany przez obowiązujące przepisy za bezpieczny - mówi dr Mahdieh Danesh Yazdi z Harvard T.H. Chan School of Public Health. - Nasze odkrycia wskazują, że obowiązujące limity zanieczyszczenia powietrza nie są dostateczne, aby chronić zdrowie wrażliwych grup - dodaje dr Yazdi.

W badaniu sprawdzono skutki trzech różnych rodzajów zanieczyszczeń, w tym drobnego pyłu zawieszonego, czyli PM2,5 (cząstek o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrograma na metr sześcienny powietrza), dwutlenku azotu (NO2 ) i ozonu (O3). Wszystkie badane zanieczyszczenia zwiększały ryzyko . Według autorów tysiące śmierci można przypisać już niewielkiemu wzrostowi rocznego stężenia zanieczyszczenia powietrza.

Uczeni uwzględnili takie czynniki stanu zdrowia, jak wiek, płeć, rasa, poziom wykształcenia i historia palenia papierosów. Badani pochodzili też z różnych terenów USA.

Jak uważają autorzy, decyzja amerykańskiej Environmental Protection Agency z 2020 roku o niezaostrzaniu norm dla PM2,5 w otoczeniu „była nieuzasadniona". Według badaczy potrzebne są: rygorystyczne kontrole przemysłu i jednostek wytwarzających energię elektryczną z paliw kopalnych, skuteczniejsze katalizatory w samochodach, a także poprawa transportu publicznego.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy