Strona głównaZdrowieJogurt zmniejsza ryzyko gruczolaków w jelitach mężczyzn

Jogurt zmniejsza ryzyko gruczolaków w jelitach mężczyzn

U mężczyzn, którzy spożywają co najmniej dwie porcje jogurtu tygodniowo, rzadziej rozwijają się gruczolaki jelitowe, struktury przedrakowe, które mogą się przekształcić w nowotwór jelita grubego.
Jogurt zmniejsza ryzyko gruczolaków w jelitach mężczyzn [fot. Imo Flow z Pixabay]
Jak odkryli badacze Washington University School of Medicine w St. Louis, warto regularnie jeść j - działa ochronnie na jelita.

W trwających ponad dwie dekady badaniach wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób, które podały szczegółowe dane na temat swojego stylu życia, w tym , a także zostały poddane badaniom endoskopii jelitowej. Wcześniejsze testy pokazały, że jedzenie jogurtu może zmniejszyć ryzyko raka jelita grubego, ponieważ zmienia rodzaj i ilość bakterii obecnych w przewodzie pokarmowym. Teraz odkryto, że może też zmniejszyć zagrożenie gruczolakami, które tworzą się w okrężnicy i mogą przekształcać się w zagrażającego życiu raka.

Ustalono, że w przypadku mężczyzn dwie porcje jogurtu tygodniowo były związane ze zmniejszeniem o 19 proc. rozwoju najpowszechniejszych gruczolaków i o 26 proc. gruczolaków bardzo karcenogennych (wywołujących zagrażający życiu nowotwór), umieszczonych zwykle w okrężnicy. U kobiet efekt ten był statystycznie nieistotny.

Ochronne działanie jogurtu może wynikać z tego, że zawiera on Lactobacillus bulgaricus i Streptococcus thermophilus, bakterie mogące ograniczyć liczbę związków sprzyjających rozwojowi raka jelit. Być może też jogurt wykazuje i ogranicza przepuszczalność jelit, co ma wpływ na obecność gruczolaków.

Według danych World Cancer Research Fund, jest trzecim najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn i drugim najczęstszym nowotworem u kobiet. W 2018 roku rozpoznano ponad 1,8 miliona nowych przypadków tego raka.

O badaniach napisano w magazynie Gut:

Przeczytaj także


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy