Strona głównaZdrowieJogging i inne aktywności osłabiają ryzyko genetycznie uwarunkowanej otyłości

Jogging i inne aktywności osłabiają ryzyko genetycznie uwarunkowanej otyłości

Dla osób, które odziedziczyły geny zwiększające ryzyko otyłości, istnieje nadzieja na zachowanie zdrowszej wagi. W Tajwanie odkryto, że określone formy ćwiczeń są szczególnie skuteczne w zwalczaniu genetycznych uwarunkowań sprzyjających otyłości.
Jogging i inne aktywności osłabiają ryzyko genetycznie uwarunkowanej otyłości [fot. Daniel Reche from Pixabay]
Na całym świecie otyłość jest trudnym do kontrolowania problemem, ponieważ wynika z połączenia czynników genetycznych i stylu życia danej osoby. Lekarze zwykle zalecają ćwiczenia, nie jest jednak jasne, jakie rodzaje aktywności najlepiej ograniczają przyrost masy ciała u osób, u których genetyka nasila ryzyko .

W nowym badaniu z udziałem niemal dwudziestu tysięcy ludzi w wieku 30 - 70 lat sprawdzono interakcje między genetyką i ćwiczeniami. Przyjrzano się pięciu miarom otyłości, takim jak: wskaźnik masy ciała (), procent tkanki tłuszczowej i stosunek talii do bioder. Jak odkryto, regularny jest najlepszym rodzajem ćwiczeń w walce z otyłością, biorąc pod uwagę wszystkie te pomiary. Co więcej, wspinaczka górska, , power walking (szybki marsz), niektóre formy i długie praktykowanie jogi również zmniejszają BMI u osób predysponowanych do . Co zaskakujące, jazda na rowerze, ćwiczenia rozciągające, pływanie i Dance Dance Revolution (seria konsolowych gier muzycznych) nie przeciwdziałały genetycznym czynnikom nadmiernego przyrostu masy.

Ogólnie rzecz ujmując, jak się wydaje, w przypadku otyłości genetyka nie jest rozstrzygająca, a skutki dziedziczonych predyspozycji można złagodzić kilkoma rodzajami regularnych ćwiczeń. Wcześniejsze testy pokazały, że częsta aktywność fizyczna osłabia genetyczne oddziaływanie na nadwagę, jednak badania te koncentrowały się tylko na BMI. Teraz uwzględniono również cztery inne miary otyłości, ściślej powiązane z problemami metabolicznymi.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy