Strona głównaZdrowieJoga pomocna przy nietrzymaniu moczu

Joga pomocna przy nietrzymaniu moczu

Nietrzmanie moczu to wstydliwa, bardzo nieprzyjemna dolegliwosć, która obniża jakość życia. Można ją jednak znacznie ograniczyć dzięki praktykowaniu jogi.
Joga pomocna przy nietrzymaniu moczu [Fot. WavebreakMediaMicro - Fotolia.com]
Pozycje Boginii, Szewca, czy Kota nie tylko poprawią elastyczność i wzmocnią ciało, ale mogą mieć efekty łagodzące nieprzyjemne objawy.

Badania przeprowadzone przez pracowników Uniwersytetu Kalifornijskiego pokazują, że dzięki ćwiczeniu jogi można zmniejszyć objawy nietrzymania moczu.

W testach wzięły udział zmagające się z kobiety w wieku 55-83 lata, które nigdy wcześniej nie praktykowały jogi. Przez trzy miesiące dwa razy w tygodniu wykonywały te i okazało się, że symptomy dolegliwości znacznie osłabły.

Pod koniec programu uczestniczki odnotowały o 75-procentowe zmniejszenie częstości przejawów nietrzymania moczu. Przed udziałem w programie 56 proc. pań doświadczało objawów codziennie.

Kobiety wykonywały 15 standardowych pozycji jogi i koncentrowały się na wzmocnieniu miednicy oraz poprawie postawy i oddechu. Efekty były o wiele znaczniejsze niż w grupie pań, które wykonywały jedynie i wzmacniające.

Regularna praktyka jogi może poprawić ogólną kondycję fizyczną i na tyle wzmocnić okolice miednicy, że uchroni przed nietrzymaniem moczu starsze kobiety, mówią autorzy badań. Poza tym techniki obejmujące głębokie oddychanie i uspokajające umysł mogą również osłabić lęk i stres oraz przywrócić równowagę układu nerwowego - czynniki te także mogą przyczyniać się do nadaktywności pęcherza i pilnej potrzeby oddawania moczu.

Główne czynniki ryzyka nietrzymania moczu to: operacje na miednicy, ciąża, poród i . Dolegliwość jest często wynikiem stanu chorobowego. Problem dotyczyć może obojga płci, ale zacznie częściej doświadczają go kobiety. Szacuje się, że na całym świecie 35 proc. ludzi w wieku powyżej 60 lat cierpi na nietrzymanie moczu.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy