Strona głównaZdrowieJoga pomaga w walce z depresją

Joga pomaga w walce z depresją

Joga może pomóc w walce z depresją. Kilka tygodni jej parktykowania daje szanse na istotne osłabienie objawów choroby.
Joga pomaga w walce z depresją [Fot. capifrutta - Fotolia.com] Psycholodzy z Veterans Affairs Medical Center w San Francisco sprawdzili, jakie skutki joga Hatha daje u mężczyzn cierpiących na depresję. W eksperymencie wzięło udział 23 weteranów, którzy dwa razy w tygodniu przez okres ośmiu tygodni uczestniczyli w zajęciach ćwiczenia . Po zakończeniu badań uczestnicy stwierdzili, że poleciliby takie ćwiczenia innym osobom zmagającym się z objawami depresji. Co szczególnie istotne zaś, po ośmiu tygodniach psycholodzy odnotowali znaczące zmniejszenie symptomów choroby u pacjentów.

W innych testach badacze z Alliant University w San Francisco ustalili, że ćwiczenie jogi Bikram przez osiem tygodni sprawiło, że kobiety chorujące na depresję odczuły duże osłabienie objawów i deklarowały znaczne zwiększenie jakości życia. U pacjentek poprawił się poziom optymizmu oraz polepszyły się zdolności poznawcze osłabione w wyniku choroby.

Wreszcie, podobne wyniki uzyskali uczeni z Ośrodka Psychiatrii Integracyjnej w Groningen w Holandii. Kilkunastu pacjentów pacjentów cierpiących na przewlekłą depresję wzięło udział w sesjach jogi przez dziewięć tygodni. Po tym okresie poziom , , i uczestników spadł i ciągle pozostawał na niskim poziomie po kolejnych kilku miesiącach.

Wyniki badań przedstawiono na dorocznej konwencji American Psychological Association.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Wynik dodawania (tylko niezalogowani):

PIĘĆ + DZIEWIĘĆ =

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X