Strona głównaZdrowieJoga najlepszym dodatkiem do regularnych ćwiczeń

Joga najlepszym dodatkiem do regularnych ćwiczeń

Do swoich regularnych treningów dodaj jogę - to jeszcze poprawi zdrowie układu sercowo-naczyniowego i samopoczucie i jest bardziej efektywne niż ćwiczenia rozciągające. Praktykowanie jogi obniżyło skurczowe ciśnienie krwi i spoczynkowe tętno oraz zmniejszyło 10-letnie ryzyko sercowo-naczyniowe.
Joga najlepszym dodatkiem do regularnych ćwiczeń [fot. Jenia Nebolsina from Pixabay]
Joga to część praktyk duchowych i ćwiczeń milionów ludzi na całym świecie. Jest wielopłaszczyznową aktywnością związaną ze stylem życia i może poprawić zdrowie układu krążenia, a także samopoczucie. Ćwiczenia fizyczne, np. treningi rozciągające i fizyczne elementy praktyk jogi, są do pewnego stopnia podobne, ale i istotnie się różnią.

W testach wzięło udział 60 osób z wcześniej zdiagnozowanym nadciśnieniem i zespołem metabolicznym. W ciągu trzech miesięcy wszyscy wykonywali 30-minutowe pięć razy w tygodniu, przy czym część kończyła sesje 15-minutowym , a część praktykowaniem jogi. Zmierzono ciśnienie krwi, poziom białka C-reaktywnego (hs-CRP), poziom glukozy i lipidów, a także wyniki skali ryzyka Framinghama i Reynoldsa (zagrożenie śmiercią z powodu chorób serca). Pod uwagę brano też: wiek, płeć, palenie papierosów, wskaźnik masy ciała (BMI), spoczynkowe, skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi, spoczynkowe tętno i ciśnienie tętna.

Po trzech miesiącach odnotowano spadek spoczynkowego ciśnienia skurczowego i rozkurczowego, średniego ciśnienia tętniczego oraz częstości akcji serca w obu grupach. Jednak skurczowe ciśnienie krwi zostało obniżone o 10 mmHg w grupie praktykującej jogę, a w grupie rozciągania - o 4 mmHg. Co więcej, u tych pierwszych spadło także spoczynkowe i 10-letnie ryzyko sercowo-naczyniowe oceniane za pomocą skali ryzyka Reynoldsa.

Jakkolwiek wykazano, że joga przynosi korzyści pacjentom z , dokładny mechanizm odpowiadający za ten pozytywny efekt nie jest jasny, zauważają eksperci.

- Badanie wskazuje dodatkową opcję terapii niefarmakologicznej, która wspomaga zmniejszanie ryzyka sercowo-naczyniowego i kontrolę ciśnienia u pacjentów z nadciśnieniem - mówi dr Paul Poirier. Jak radzi, najlepsza jest taka forma ćwiczeń, którą pacjenci uznają za najbardziej atrakcyjną. - W każdym razie praktykowanie może być zdrowszym dodatkiem do ćwiczeń aerobowych niż po prostu rozciąganie mięśni - dodaje dr Poirier.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy