Strona głównaZdrowieJoga i medytacja uważności pomagają przy migrenach

Joga i medytacja uważności pomagają przy migrenach

Łączenie praktykowania medytacji i jogi może pomóc ludziom lepiej radzić sobie z bólem migrenowym, wynika z nowych badań klinicznych.
Joga i medytacja uważności pomagają przy migrenach  [fot. StockSnap from Pixabay]
Badanie, w którym przetestowano skutki redukcji stresu dzięki ćwiczeniu uważności (mindfulness-based stress reduction, MBSR), wykazało, że taka praktyka pomaga złagodzić objawy depresji i niepełnosprawności osób cierpiących na migrenę. Co więcej, dzięki temu pacjenci wyżej oceniali jakość swojego życia.

MBSR to ośmiotygodniowy program opracowany w latach 70-tych ubiegłego wieku. Łączy medytację i pozycje jogi, co ma zmienić reakcję ludzi na stres i osłabić ból ciała.

Jak wyjaśniają eksperci, to nie sama łagodzi . Sprawia jednak, że ludzie uświadamiają sobie nawykowe reakcje na ból - na przykład czy mają tendencję do zagłębiania się w czynniki stresogenne i wyobrażania sobie, że czeka ich tylko coś nieprzyjemnego. W kolejnym etapie zaś mogą nauczyć się przeformułowywać myśl o bólu i to, co on oznacza.

Okazuje się, że takie działanie daje też korzyści w przypadku doświadczania migren. Na całym świecie około miliarda ludzi ma migrenowe bóle głowy. Poza silnym bólem, często powodują nudności, zaburzenia widzenia oraz nadwrażliwość na światło i dźwięk.

Niektórzy pacjenci w związku z migreną przyjmują uzależniające opioidy. Inni, ze względu na efekty uboczne leków, rezygnują z medykamentów przeciwmigrenowych. Dodatkową pomocą mogą być zatem działania niefarmakologiczne.

Testy pokazały, że ośmiotygodniowe praktykowanie jogi o raz medytacji uważności zmniejszyło ilość ataków migrenowych u osób, które przed udziałem w programie doświadczały średnio od kilku do kilkudziesięciu epizodów migrenowych.

Co więcej, udział w programie sprawił, że uczestniczy doświadczali mniej objawów depresji i wyżej oceniali jakość swojego życia. Takie efekty medytacji i jogi trwały nawet dziewięć miesięcy.

Jak zaznaczają autorzy, rzecz nie w tym, by przekonywać ludzi, że ból „jest tylko w ich głowie" - nie jest to prawda, niemniej, na nasilenie dolegliwości wpływ ma sposób jej doświadczania. Umysł i ciało współdziałają ze sobą. Warto brać to pod uwagę w leczeniu bólu, uważają autorzy.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Migrena / Migreny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Migrena to rodzaj powtarzających się silnych bólów głowy, które mogą mieć istotny negatywny wpływ na jakość życia. Objawy migreny nie zawsze są widoczne dla otoczenia, tymczasem schorzenie to dotyka 10-12% populacji i jest niezwykle uciążliwe i bolesne. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć