08-11-2020
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Pacjenci, którzy zmagają chorobami serca, a którzy pratykują nie tylko aerobik, ale i jogę, mogą liczyć na dwukrotne obniżenie ciśnienia krwi, wskaźnika masy ciała i poziomu cholesterolu w porównaniu z innymi chorymi.
Najlepsze efekty daje połączenie jednych i drugich - dzięki takim udało się najefektywniej zaradzić czynnikom, które sprzyjają rozwojowi chorób serca i nasilają już istniejące .
Towarzysząca leczeniu farmaceutykami zmiana stylu życia - jak zapewniają indyjscy uczeni - pomaga zmniejszyć ryzyko zgonu i chorób współistniejących z chorobami serca. Klasyczna joga indyjska stanowi połączenie ćwiczeń ciała, umysłu i duszy i jest powszechną praktyką stosowaną w całych Indiach. Uczeni przyjrzeli się oddziaływaniu tej formy jogi i treningu aerobowego na czynniki ryzyka wieńcowego u pacjentów z otyłością i cukrzycą typu 2.
W kilkumiesięcznym badaniu wzięło udział 750 pacjentów, u których wcześniej zdiagnozowano chorobę wieńcową. Jedna grupa badanych uczestniczyła w programie , druga grupa praktykowała jedynie , trzecia wreszcie podejmowała obydwie aktywności.
Jak ustalono, u wszystkich odnotowano podobne obniżenie ciśnienia krwi, całkowitego cholesterolu, trójglicerydów, LDL, masy ciała i obwodu talii. Jednak grupa praktykująca jogę i aerobik doświadczyła dwukrotnie intensywniejszej redukcji tych czynników względem pozostałych grup. Wykazano też znaczną poprawę frakcji wyrzutowej lewej komory, funkcji rozkurczowej i wydolności wysiłkowe u ludzi zarówno ćwiczących jogę, jak i aerobik.
Takie połączenie jogi i ćwiczeń aerobowych zmniejsza stres psychiczny, fizyczny i naczyniowy i może skutkować zmniejszeniem śmiertelności i zachorowalności z przyczyn sercowo-naczyniowych - mówi dr Sonal Tanwar, badacz kardiologii prewencyjnej z Jaipur w Indiach.
Na podstawie:
Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »