Strona głównaZdrowieJesteś po pięćdziesiątce? Twoje mięśnie szczególnie potrzebują witaminy C

Jesteś po pięćdziesiątce? Twoje mięśnie szczególnie potrzebują witaminy C

Witamina C może być kluczowa dla zachowania masy mięśni w dojrzałym wieku.
Jesteś po pięćdziesiątce? Twoje mięśnie szczególnie potrzebują witaminy C [fot. pasja1000 from Pixabay]
Seniorzy, którzy dostarczają sobie dużo , mają większą masę mięśni szkieletowych. To o tyle istotne, że wraz z wiekiem ludzie tracą część masy wspomnianych mięśni, co prowadzi do , która z kolei może skutkować zespołem kruchości (wątłości starczej) i obniżeniem jakości życia.

Osoby po pięćdziesiątce tracą do jednego procentu masy mięśni szkieletowych każdego roku. Taki proces dotyczy ponad 50 milionów ludzi na całym świecie - społeczeństwa wielu krajów starzeją się. To duży problem, ponieważ może skutkować osłabieniem, , cukrzycą typu 2, obniżoną jakością życia, a nawet śmiercią.

Według lekarzy odpowiedni poziom witaminy C ma związek z masą mięśni szkieletowych. Pomaga w ochronie komórek i tkanek przed szkodliwymi wolnymi rodnikami. Wolne rodniki bowiem mogą przyczynić się do niszczenia mięśni, przyspieszając w ten sposób związane z wiekiem osłabienie .

Okazuje się, że im więcej ludzie starsi dostarczają sobie witaminy C dzięki diecie, tym więcej mają masy mięśni szkieletowych niż ich rówieśnicy o niższym poziomie tej witaminy. To szczególnie ważne odkrycie, biorąc pod uwagę szeroką dostępność produktów z dużymi dawkami witaminy C, takich jak cytrusy, papryka, brukselka, kapusta, etc.

Jednocześnie lekarze mówią, że ochronę mięśni można uzyskać po prostu regularnie jedząc warzywa i owoce z zawartością witaminy C - nie muszą to być olbrzmie porcje, ale jakieś niewielkie dodatki do głównych posiłków czy owoce serwowane w ramach deseru.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć