Strona głównaZdrowieJeśli się nie wysypiasz, częściej sięgasz po niezdrowe przekąski

Jeśli się nie wysypiasz, częściej sięgasz po niezdrowe przekąski

Niedobory snu, czyli odpoczynek poniżej siedmiu godzin na dobę, oznacza częstsze niewłaściwe wybory dietetyczne.
Jeśli się nie wysypiasz, częściej sięgasz po niezdrowe przekąski [fot. Thomas Wolter from Pixabay]
Kiedy przejrzano dane 20 tysięcy Amerykanów, odkryto związek między nieprzestrzeganiem zaleceń dotyczących długości i dostarczaniem sobie większej ilości z dodatkiem cukru, tłuszczów i kofeiny w porównaniu do osób sypiających zalecane co najmniej siedem godzin.

- Nocą dostarczamy sobie najwięcej kalorii z i jemy dużo tzw. convenience food, czyli wygodnej, gotowej do spożycia żywności - mówi prof. Christopher Taylor z Ohio State University.

- Gdy nie śpimy do późna, przejawiamy wszystkie te zachowania, które są związane z otyłością: brak aktywności fizycznej, dłuższy czas spędzony w pozycji siedzącej przed ekranem, wybory żywieniowe, które stanowią przekąski, a nie posiłki - dodaje prof. Taylor.

Amerykańska Akademia Medycyny Snu i Towarzystwo Badań Snu zaleca, aby osoby dorosłe spały regularnie co najmniej siedem godzin na dobę, aby móc liczyć na optymalny stan zdrowia. Krótszy sen wiąże się z wyższym ryzykiem wielu problemów, w tym przyrostu masy ciała i , cukrzycy, nadciśnienia tętniczego i chorób serca.

- Wiemy, że brak snu jest powiązany z otyłością na szerszą skalę, ale to wszystkie te drobne zachowania łączą się w przyczynę tego, dlaczego tak się dzieje - wyjaśnia prof. Taylor.

Analiza statystyczna pokazała, że niemal wszyscy (95,5 proc.) jedli co najmniej jedną przekąskę dziennie, a ponad 50 proc. kalorii związanych z przekąskami pochodziło z dwóch szerokich kategorii, które obejmowały napoje gazowane i energetyczne oraz , precle, ciasteczka, lub ciastka.

W porównaniu z uczestnikami, którzy sypiali co najmniej siedem godzin w nocy, ci, którzy odpoczywali krócej, częściej zjadali poranną przekąskę, a rzadziej popołudniową, ale jedli większe ilości przekąsek o znaczniejszej kaloryczności i mniejszej wartości odżywczej.

Jakkolwiek istnieje wiele czynników fizjologicznych, które odgrywają rolę w związku snu ze zdrowiem, zmiana zachowania polegająca w szczególności na ograniczaniu nocnego snu może pomóc nie tylko spełnić wytyczne dotyczące odpoczynku, ale także poprawić dietę.

- Zastosowanie się do zaleceń dotyczących snu pomaga zaspokoić konkretną potrzebę odpoczynku związaną z naszym zdrowiem, ale jest też powiązane z powstrzymaniem się od zachowań, które mogą szkodzić zdrowiu - zauważa prof. Taylor. - Im dłużej nie śpimy, tym więcej mamy okazji do jedzenia. A w nocy kalorie pochodzą zazwyczaj z przekąsek i słodyczy. Każdorazowo, gdy podejmujemy te niedietetyczne decyzje, przyjmujemy kalorie i produkty związane ze zwiększonym ryzykiem chorób przewlekłych - wyjaśnia prof. Taylor.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy