Strona głównaZdrowieJeśli chcesz dłużej żyć, częściej wstawaj z fotela

Jeśli chcesz dłużej żyć, częściej wstawaj z fotela

Jeżeli zależy ci na osiągnieciu sędziwego wieku, unikaj dłuższego pozostawania w pozycji siedzącej.
Jeśli chcesz dłużej żyć, częściej wstawaj z fotela [Fot. DavidPrado - Fotolia.com]
Nie trzeba robić nic, by sobie zaszkodzić - przesiadywanie na kanapie czy przed biurkiem jest niszczące dla naszego zdrowia. Już kilka minut dziennie krótszego pozostawania w pozycji siedzącej może przydać kolejnych lat życia.

Jeśli twoje codzienne obowiązki wymagają spędzania dłuższego czasu w , grozi ci wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci. Możesz je jednak obniżyć częściej zmieniając ułożenie ciała, wstając, przechadzając się co jakiś czas, wreszcie, podejmując różne treningi, mówią uczeni z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku.

W kilkunastoletnich badaniach wzięło udział kilka tysięcy Amerykanów w wieku powyżej 45 lat - ich aktywność była mierzona przez kilka dni w tygodniu. Okazało się, że osoby, które zaledwie 30 minut dziennie poświęcały na jakąś aktywność o niskiej intensywności, zmiejszyły u siebie ryzyko przedwczesnej śmierci o 17 proc. w porównaniu do ludzi, którzy byli zupełnie nieaktywni.

Im częstszy i bardziej wymagający wysiłek zaś, tym wyższe były szanse na . Przykładowo, pół godziny dziennie więcej energicznych ćwiczeń wiązało się ze zmniejszeniem ryzyka przedwczesnej śmierci o 35 proc.

Dowolna przydaje korzyści dla zdrowia. Warto o tym pamiętać, radzą autorzy, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że obecnie wielu ludzi znaczną część doby spędza na siedząco. Przykładowo, osiem godzin w pozycji siedzącej spędza jeden na czterech Amerykanów.

Aktywność fizyczna na każdym poziomie osłabia ryzyko chorób sercowo-naczyniowych nie tylko wydłużając życie, ale także zmniejszając ryzyko i , mówią kardiolodzy.

Zgodnie z obecnymi zaleceniami osoby dorosłe powinny wykonywać umiarkowane ćwiczenia co najmniej 150 minut tygodniowo lub ćwiczyć co najmniej 75 minut, jeśli trening wymaga intensywnego wysiłku.

O badaniach napisano w American Journal of Epidemiology.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy