Strona głównaZdrowieJesienne skarby z polskiego sadu - śliwki

Jesienne skarby z polskiego sadu - śliwki

Śliwki przywodzą na myśl koniec lata oraz przygotowywanie powideł i wypieków. Owoce są nie tylko jesiennym przysmakiem, ale stanowią ważny element zdrowej diety. Poza tym dzięki bogactwu witamin i minerałów mają wpływ nie tylko leczniczy, ale i poprawiają wygląd.
Istnieje kilka tysięcy odmian śliwek, ale w Polsce najpopularniejsze odmiany, to: węgierki, renklody, stanley, opale i mirabelki. Niesłusznie owoce te są trochę niedoceniane, bo pozytywnie oddziałują na stan zdrowia i są rekomendowane tym, którzy dążą do uzyskania ładnej sylwetki. Nadszedł sezon na śliwki, oto kilka powodów, dla których warto po nie sięgnąć.

Historia

Śliwki uprawiano już w starożytnym Egipcie, były jednocześnie przysmak tamtejszej kuchni i jak i elementem „wyposażenia" grobów zamożnych zmarłych - umieszczano je w miejscach pochówków bogaczy, by w zaświatach mieli dostęp do godnego posiłku. W Europie śliwki najprawdopodobniej były znane już w XX wieku p. n. e. (dowodzą tego badania paleologiczne). Źródła historyczne potwierdzają, że już za czasów cesarstwa Rzymskiego owoce uprawiano w sadach.

Prozdrowotne właściwości śliwek

© Nikolay Petkov - Fotolia.comŚliwki zawierają imponujacą liczbę różnorodnych składników, znajdują się w nich m. in.: witaminy A, C, E, B6, K, PP, polifenole, błonnik, magnez, potas, żelazo, fosfor, bar. Ze względu na zawartość antyutleniaczy - tanin, flawonoidów, naringenin, hesperydyn, kwasu ferulowego - wykazują silne działanie przeciwutleniające, są więc pomocne w naprawianiu uszkodzeń wywoływanych przez wolne rodniki. Ponadto naukowcy z Texas AgriLife Research Lab przeprowadzili badania, z których wynika, że naturalne ekstrakty ze śliwek i brzoskwiń niszczą komórki nowotworowe nie naruszając jednocześnie zdrowych komórek.

Owoce zwierają też pektyny (rodzaj błonnika), które poprawiają pracę jelit oczyszczając je z resztek pokarmu oraz innych pozostałości metabolizmu. Są więc szczególnie rekomendowane osobom, które mają problemy z uciążliwymi zaparciami. Stanowią zatem ważny element w profilaktyce raka jelita grubego. Badania wykazały, że jedzenie kilku śliwek dziennie może zapobiec rozwojowi tego nowotworu. Ponadto śliwki powstrzymują wchłanianie cholesterolu hamując rozwój miażdżycy. Zawartość magnezu i witaminy B6 natomiast sprawia, że wspomagają funkcjonowanie układu nerwowego. Dostarczają też potas, dzięki czemu regulują ciśnienie krwi.

Co więcej suszone śliwki, ze względu na bogactwo w związków polifenolowych i flawonoidów, mogą chronić przed osteoporoza poprzez zwiekszenie gęstości tkanki kostnej. Bioflawonoidy podtrzymują też działanie adrenaliny, tj. hormonu mobilizującego do działania.

Śliwki są szczególnie polecane chorym na kamicę nerkową i reumatyzm. Ich nadmierna ilość jednak może wywołać biegunkę.Poza tym ich stosowanie w dłuższym okresie czasu może zaburzać wchłanianie witamin, związków mineralnych i aminokwasów.


Śliwki dla urody

Owoce są szczególnie polecane osobom z cerą naczynkową. Zawierają duże ilości witaminy C i K, które wspomagają przepływ krwi i uszczelniają naczynia krwionośne. Poza tym właściwości antyutleniające śliwek powstrzymują rozwój zmarszczek i inne oznaki starzenia się.

Suszone śliwki pomagają w odchudzaniu (mimo że są dość kaloryczne). Poprawiają trawienie, przyspieszają metabolizm, powstrzymują wchłanianie cukrów i cholesterolu.

Zobacz przepisy na w Senior.pl.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy