Strona głównaZdrowieJedzenie późną porą - jedna z częstych przyczyn problemów z wagą

Jedzenie późną porą - jedna z częstych przyczyn problemów z wagą

Jedzenie przekąsek o późniejszej porze to nawyk, który dotyczy wielu ludzi. Takie podjadanie może wiązać się z zaburzeniami snu, mówią uczeni.
Jedzenie późną porą - jedna z częstych przyczyn problemów z wagą [Fot. StockPhotoPro - Fotolia.com]
Z problemem silnego łaknienia w godzinach wieczornych zmagają się ludzie w różnym wieku. Takie przyzwyczajenie zaś może być wywoływane . Nawet jeśli ludzie odsypiali w weekend, nawyk utrzymywał się.

W ramach badań kilkadziesiąt zdrowych osób przez dwa tygodnie spało w laboratorium. Najpierw przez trzy noce wszyscy spali dziewięć godzin dziennie. Potem podzielono uczestników na trzy grupy, z których jedna niezmiennie spała zaledwie 5 godzin na dobę, kolejna przez pięć dni spała po pięć godzin, ale przez dalsze dwa mogła odsypiać, ile chciała, ostatnia zaś stanowiła grupę kontrolną.

Uczeni gromadzili dane dotyczące pór i rodzajów jedzonych posiłków oraz monitorowali wrażliwość na insulinę (jej osłabienie, czyli , oznacza wysokie ryzyko rozwoju cukrzycy) i poziom (hormonu regulujący rytm dobowy).

Odkryto, że niedobory snu, także w przypadku, gdy można było odsypiać w weekend, oznaczały zwykle kłopoty z przestrzeganiem zalecanych pór jedzenia. Jakkolwiek wszyscy uczestnicy stosowali dietę o podobnej kaloryczności, ludzie pozbawieni odpowiedniej ilości snu najbardziej kaloryczne posiłki jedli jedli w późniejszych godzinach, głównie po kolacji. Ustalono też, że nie pozostało to bez wpływu na wagę - osoby sypiające zbyt krótko zyskały więcej kilogramów podczas badania niż ci, którzy się wysypiali.

Co więcej, odkryto, że brak snu oznaczał zmniejszenie wrażliwości na insulinę, czyli doszło do zaburzenia metabolizmu, które wiąże się z wysokim zagrożeniem cukrzycą. Na dodatek, takiego efektu nie osłabiała możliwość zwiększenia ilości godzin snu w weekend.

Dlaczego niedosypianie ma związek ? Najprawdopodobniej rzecz dotyczy sposobu funkcjonowania metabolizmu, okazuje się bowiem, że - bez względu na wysiłek fizyczny - organizm zużywa mniej energii na trawienie pokarmu pod koniec dnia niż na ten proces o wcześniejszej porze. Jeśli zatem więcej jedzenia dostarczamy sobie wieczorami, mniejsza ilość kalorii jest spalana, a więcej zamienia się na tłuszcz. To nie wszystko, zmęczenie sprawia, że jemy więcej niż zwykle, a ponieważ to wieczorem odczuwamy najsilniejsze , to wtedy zjadamy najbardziej obfite posiłki.

Wyniki badań są dostępne w magazynie Current Biology

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy