Strona głównaZdrowieJedzenie orzechów pomaga sercu

Jedzenie orzechów pomaga sercu

Wystarczy jeść orzechy dwa razy w tygodniu, by o kilkanaście procent zmniejszyć ryzyko śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych.
Jedzenie orzechów pomaga sercu [fot. piviso z Pixabay]
Badania pokazują, że już 60 gramów orzechów ma wpływ na zmniejszenie tzw. złego i może poprawić funkcje układu krążenia, w tym usprawnić możliwości seksualne. Teraz obliczono, że serwowanie sobie dwa razy w tygodniu oznacza zmniejszenie o 17 proc. prawdopodobieństwa śmierci z powodu .

W badaniu przeanalizowano związek między jedzeniem orzechów i ryzykiem śmierci w wyniku problemów sercowo-naczyniowych. W irańskich testach wzięło ponad 5 tysięcy osób wieku powyżej 35 lat, którzy wcześniej nie mieli dolegliwości układu krążenia. Autorzy uwzględnili poziom jedzenia orzechów włoskich, orzechów laskowych, , pistacji i różnych nasion. W ciągu dwunastu lat obserwacji odnotowywano przypadki: choroby niedokrwiennej serca, , innych problemów z układem krążenia, śmierci w wyniku problemów sercowo-naczyniowych, jak również śmierci z jakiejkolwiek przyczyny.

Osoby regularnie jedzące orzechy - co najmniej dwa razy w tygodniu - odznaczały się o kilkanaście proc. niższym prawdopodobieństwem zgonu w wyniku dolegliwości sercowo-naczyniowych. Profilaktyczne działanie orzechów pozostało także po uwzględnieniu innych czynników, w tym wieku, płci, wykształcenia, palenia papierosów i aktywności fizycznej.

Orzechy stanowią dobre źródło nienasyconego tłuszczu i zawierają niewielkie ilości tłuszczów nasyconych. Co więcej, znajduje się w nich również białko, minerały, witaminy, , fitosterole i polifenole, a te składniki są dobroczynne dla serca.

Jak wskazują autorzy, najlepsze są świeże surowe orzechy - zawierają największe ilości dobroczynnych składników odżywczych i nie mają żadnych potencjalnie szkodliwych dodatków.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy