Strona głównaZdrowieJedzenie na szczęście

Jedzenie na szczęście

Jedzenie jest paliwem dla naszego organizmu. Jeśli będziemy dostarczać mu pokarmów kiepskiej jakości, tzn. ubogich w składniki odżywcze i bogatych w tłuszcze trans, nasz organizm będzie źle funkcjonował i odbije się to nie tylko na wadze, wyglądzie skóry, włosów i paznokci, ale również na ogólnym samopoczuciu i nastroju. Co zatem jeść, gdy dopada nas chandra, a świat, w którym żyjemy, wydaje się najgorszym z możliwych miejsc?
Na straganie w dzień targowy...

są przez niektórych nazywane naturalnym antydepresantem. Trudno odmówić słuszność temu stwierdzeniu, ponieważ banany są doskonałym źródłem tryptofanu - aminokwasu, z którego organizm wytwarza neuroprzekaźnik odpowiadający za dobre samopoczucie - serotoninę. Oprócz tego banany są bogatym źródłem węglowodanów prostych, co sprawia, że ich spożycie błyskawicznie dostarcza organizmowi energii potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania. Aby układ nerwowy dobrze funkcjonował, musimy dostarczać mu również witamin z grupy B i magnezu - doskonałych sprzymierzeńców w walce ze stresem, zmęczeniem i problemami z koncentracją. Banany są bardzo dobrym źródłem zarówno magnezu jak i witamin z grupy B oraz - co ma ogromne znaczenie dla mięśni i serca - potasu.

jest zmorą dzieciństwa niejednego z nas. Większość pamięta zielone papki, którymi usiłowano nas karmić w przedszkolach. Tych, których do jedzenia szpinaku nie przekonał marynarz Popeye, ani walory smakowe zielonych liści, być może przekona fakt, że szpinak jest doskonałym poprawiaczem humoru ze względu na dużą zawartość kwasu foliowego. Jeśli jednak i to za mało, można sięgnąć po inne zielone warzywa, które są bogatym źródłem kwasu foliowego, np. brokuły, sałatę, kapustę czy brukselkę.

Pikanterii, a także sporej dawki endorfin, dostarczają . Dzieje się tak za sprawą kapsaicyny, alkaloidu odpowiadającego za piekący smak papryczek. Zjedzenie potrawy doprawionej chilli, wywołuje pieczenie i ból. W odpowiedzi, organizm zaczyna produkować endorfiny - hormony odpowiedzialne za łagodzenie bólu oraz poczucie szczęścia.

 
Strony : 1 2

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy