27-12-2019
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Od jakiegoś czasu dietetycy doskonale wiedzą, że niektóre produkty spożywcze uzależniają i ostrzegają przed nimi konsumentów. Część artykułów dostępnych na półkach sklepowych wykazuje wręcz cechy charakterystyczne narkotyków i innych używek. bez których osoby uzależnione nie mogą się obejść. Oto kilka tych, które mogą doprowadzić do prawdziwego nałogu.
Cukier
Powszechnie wiadomo, że artykuły bogate w nie są zdrowe, ale to nie wszystko - badania pokazały także, że składnik ten może mieć efekty uzależniające. Po pierwsze, po zjedzeniu słodyczy następuje szybki skok glukozy we krwi, ale później ma miejsce równie szybki jej spadek, skutkiem czego ponownie odczuwa się głód i ochotę na sięgnięcie po coś słodkiego. Poza tym testy wykazały, że po zjedzeniu słodyczy aktywowany jest ten sam obszar mózgu, co w przypadku zażywania niektórych narkotyków. Analiza zachownia myszy pokazała, że kiedy najpierw podawano im duże ilości słodkiego jedzenia, a następnie diametralnie zmieniono dietę, zwierzęta wykazywały silne objawy odstawienne.
Czekolada
może być uzależniająca przed wszystkim ze względu na dużą zawartość cukru i tłuszczu, a to są składniki, których brak zaczyna się mocno odczuwać, jeśli organizm otrzymuje je bardzo często i w nadmiarze. Poza tym w czekoladzie znaduje się m. in. tryptofan, niezbędny aminokwas, który jest prekursorem serotoniny, neuroprzekaźnika mającego wpływ na w regulację , przy czym warto pamiętać, że wysoki poziom serotoniny może wywoływać stany euforyczne. Co więcej, w czekoladzie znajduje się fenyloetyloamina, której pochodną jest amfetamina; fenyloetyloamina z kolei może powodować uczucie podekscytowania.
Ser
może być wyjątkowo uzależniający ze względu na składnik zwany kazeiną, tj. białko występujące we wszystkich produktach mlecznych. Podczas trawienia kazeina uwalnia opiaty zwane kazomorfinami. Co więcej, w serze jest również fenyloetyloamina, która wykazuje działanie pobudzające i może .
Hamburgery
Są pełne tłuszczu i cukru, a składniki te działają na mózg podobnie jak nikotyna, heroina i inne substancje uzależniające. Jak wyjśniają eksperci, dieta wysokotłuszczowa zmienia biochemię mózgu, dając efekty przypominające te powstające przy stosowaniu silnych opiatów, np. mofriny. Zauważono, że wszelkie wysokoprzetworzone produkty są oceniane przez mózg jako dające wyższą przyjemność z jedzenia, stąd tak wielu ludzi jada je nałogowo.
Pizza
Łączy w sobie wszystko to, co napisano wyżej o tłuszczach, serze i wysokoprzetworoznym jedzeniu.