Strona głównaZdrowieJedzenie, które poprawia florę bakteryjną

Jedzenie, które poprawia florę bakteryjną

To, co jesz i leki, które zażywasz, mogą zmienić ilość i rodzaj bakterii w jelitach. Ma to o tyle ważne znaczenie, że wpływa zarówno na sposób trawienia, jak i wiele procesów w organizmie.
Jedzenie, które poprawia florę bakteryjną [©  T. L. Furrer - Fotolia.com] Warto zadbać o to, by w diecie znalazły się m. in.: owoce, warzywa, , , czy maślanka, bo mogą one zwiększać różnorodność bakterii w jelitach. To zaś jest korzystne dla organizmu.

Jednocześnie zauważono, że jedzenie o dużej ilości węglowodanów prostych wydaje się zmniejszać różnorodność bakteryjną. Co więcej, leki także oddziałują na florę jelitową. , czy antacydy mogą zmniejszyć różnorodność bakterii w jelitach. Poza tym negatywnie może na nią wpływać palenie .

To wszystko ma znaczenie o tyle, że mikrobiom odgrywa zasadniczą, choć jeszcze niedostatecznie zrozumianą, rolę w ochronie zdrowia, mówią badacze z Uniwersytetu w Groningen w Holandii.

Z badań, w których wzięło udział ponad 6 tysięcy osób, wynika, że dieta ma niebagatelny wpływ na bakterii w jelitach. Poza tym flora bakteryjna jest zubożana w wyniku problemów ze snem, , a także .

Ogólna zasada jest taka, że zbilansowana dieta o wysokiej zawartości i niskiej ilości węglowodanów prostych prowadzi do lepszego ogólnego zdrowia jelit.

Wyniki badań są dostępne w magazynie Science.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy