Strona głównaZdrowieJedzenie dla przyjemności to droga do przejadania się

Jedzenie dla przyjemności to droga do przejadania się

Jedzenie to jedna z podstawowych, powtarzających się życiowych przyjemności, ale bezpieczniej jest sięgać po posiłek z głodu i monitorować poziom nasycenia.
Jedzenie dla przyjemności to droga do przejadania się  [fot. RitaE from Pixabay]
Kiedy jedzenie jest motywowane przyjemnością, a nie głodem, aktywowane są endogenne, sygnały związane z tzw. układem nagody, które mogą prowadzić do przejadania się. Takie zależności wpływają na masę ciała i mogą być czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju .

" dotyczy chęci jedzenia dla przyjemności i cieszenia się smakiem, a nie dla zaspokajania potrzeb energetycznych organizmu, wyjaśniają uczeni. Przykładowo, zjedzenie kawałka ciasta nawet po sycącym posiłku jest po prostu chęcią zwiększenia odczuwania przyjemności, a nie koniecznością dostarczenia energii. Proces fizjologiczny znajdujący się u podstaw jedzenia hedonistycznego nie jest zupełnie jasny, ale prawdopodobnie działają endogenne substancje regulujące mechanizmy nagrody, takie jak hormon grelina i substancje jak 2-arachidonoiloglicerol (2-AG)

Poziom 2-AG oraz greliny zmierzono u ośmiu zdrowych osób, które najpierw zjadły ulubiony posiłek, a po jakimś czasie podano im mniej smaczne danie o równej wartości kalorycznej i odżywczej. Jak się okazało, ilość greliny i 2-AG w osoczu wzrosła podczas jedzenia ulubionych potraw, a w przypadku tego drugiego posiłku - nie. To sugeruje aktywację układu nagrody, który tłumi sygnał organizmu, że przyjęło się wystarczająco dużo energii i można przestać jeść.

Takie hedoniczne może silnie stymulować przejadanie się w okolicznościach, w których bardzo smaczna żywnosć jest wszechobecna, co przyczynia się do wzrostu otyłości
Zrozumienie fizjologicznych mechanizmów leżących u podstaw takiego zachowania żywieniowego rzuca nieco światła na epidemię otyłości. Potrzeba dalszych badań, by lepiej zrozumieć zaburzenia odżywiania i zjawisko hedonistycznego jedzenia - mówi Palmiero Monteleone z Uniwersytetu w Neapolu.
O badaniach można przeczytać w The Endocrine Society's Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism (JCEM).

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy