Strona głównaZdrowieJedz więcej wiśni. Poprawisz pracę jelit

Jedz więcej wiśni. Poprawisz pracę jelit

Jeśli chcesz poprawić działanie jelit, jak najczęściej jedz wiśnie. Twój układ trawienny będzie znacznie sprawniejszy.
Jedz więcej wiśni. Poprawisz pracę jelit [Fot. Tatiana - Fotolia.com]
Codzienne picie soku z wiśni już przez pięć dni poprawia zdrowie jelit, mówią uczeni z University of Arkansas w Fayetteville. Polifenole znajdujące się w tych owocach w dużej ilości pozytywnie wpływają na skład .

W ramach badań kilka osób codziennie przez pięć dni piło około 250 mililitrów soku wiśniowego. Żaden z uczestników nie palił papierosów i nie przyjmował przez ostatnich dwanaście tygodni (mogłoby to bowiem wpłynąć mikrobiom). Uczeni zbadali próbki kału uczestników na początku i końcu eksperymentu i zebrali dokładne informacje na temat ich codziennej diety.

Okazało się, że sok wiśniowy pozytywnie zmienił skład flory jelitowej w ciągu zaledwie pięciu dni. Pomimo początkowych różnic w mikroflorze uczestników, u każdego z nich odnotowano jej poprawę -zwiększyła się obecność dobrych bakterii w jelicie.

W szczególności badacze zaobserwowali, że u osób, które stosowały dietę bogatą w warzywa, odnotowano większą ilość bakterii Bifidobacterium i Bacteroides. W przypadku tych, którzy jedli popularną w Europie dietę o niskiej ilości owoców, warzyw i błonnika, odnotowano mniejszą zdolność do metabolizowania i większe poziomy bakterii Collinsella.

Jedzenie wiśni nie tylko wskazało na różnice w jelitowej florze bakteryjnej wynikające z dotychczasowych diet, ale dowodło, że serwowanie sobie tych owoców, dzięki unikatowemu zestawowi polifenoli, pozytywnie wpływa na skład bakterii w jelitach.

Mikrobiom jelitowy ma duże znaczenie dla działania całego organizmu - bierze udział nie tylko w procesach trawiennych, ale także produkcji witamin, aktywacji , czy wytwarzaniu hormonów.

Wyniki badań przedstawiono w czasopiśmie Journal of Nutritional Biochemistry.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

  • 13:13:52, 12-09-2018 ~gość: 89.66.116.xxx

    Lubię takie naturalne sposoby na poprawę trawienia. Często z nich korzystam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy