Strona głównaZdrowieJedz śniadanie, albo zachorujesz na serce

Jedz śniadanie, albo zachorujesz na serce

Nie rezygnuj ze śniadania, nawet gdy rano się śpieszysz - pierwszy posiłek nie tylko daje energię na początek dnia i „budzi" organizm, ale też może mieć wpływ na niższe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
Jedz śniadanie, albo zachorujesz na serce [Fot. whitestorm - Fotolia.com] Na liście dobrych powodów, by zjeść znajduje się zachowanie zdrowego serca. Osoby, które pomijają poranny posiłek, cechują się wyższym ryzykiem i gorszym profilem sercowo-naczyniowym (wynikami badań, które pozwalają na ocenę pracy serca).

Zespół badawczy z Mount Sinai Hospital przeanalizował dane ponad 4 tysięcy pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi lub zaburzeniami pracy nerek. Około jedna czwarta z nich regularnie jadała śniadanie, podczas którego dostarczała sobie co najmniej 20 proc. dziennej porcji kalorii. Najmniejsza grupa uczestników serwowała sobie w ramach śniadania jedynie choroby serca, miżdżyca, cholesterol, sniadanie, BMI, ciśnienie krwi lub sok czy inny napój, z kolei największa ilość badanych przyjmowała w ramach śniadania 5 do 20 proc. całej dziennej dawki kalorii.

Po przeanalizowaniu informacji o stanie zdrowia uczestników, okazało się, że miażdżyca tętnic była częstsza wśród osób, które pomijały śniadanie. Ludzie ci cechowali się także gorszymi, w porównaniu do pozostałych, wartościami wskaźników zdrowia układu sercowo-naczyniowego: obwodem talii, wskaźnikiem masy ciała (), ciśnieniem krwi, poziomem i stężeniem glukozy we krwi.

Jak wyjaśniają uczeni, nie tyle sama rezygnacja ze śniadania może mieć związek z wyższym ryzykiem chorób serca, ile fakt, że zazwyczaj osoby, które nie jedzą porannych posiłków, prowadzą mniej zdrowy styl życia niż ludzie dbający o zdrową dietę i regularność posiłków.

O badaniach napisano w magazynie Journal of the American College of Cardiology.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy