Strona głównaZdrowieJedz ryby dwa razy w tygodniu - unikniesz chorób serca

Jedz ryby dwa razy w tygodniu - unikniesz chorób serca

Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (American Heart Association, AHA) zaleca dwie porcje ryb tygodniowo - to pomoże uchronić się przed chorobami sercowo-naczyniowymi i takimi zdarzeniami, jak zawał czy udar.
Jedz ryby dwa razy w tygodniu - unikniesz chorób serca [Fot. nadianb - Fotolia.com]
AHA zaleca, by w tygodniowej diecie znalazły się dwie 100-gramowe porcje ryby. Eksperci zaznaczają jednocześnie, że ryby nie powinny być smażone, jeśli mają wspomagać profilaktykę chorób sercowo-naczyniowych.

Wiele różnych badań pokazało, że dieta bogata w ryby może być korzystna dla zdrowia. i owoce morze bogate w pomagają zachować układ krążenia w dobrym stanie.

Eksperci z Harvard T.H. Chan School of Public Health w Bostonie przeanalizowali wyniki ostatnich badań i ustalili, że dwie niewielkie porcje ryb tygodniowo mogą pomóc zmniejszyć ryzyko , choroby niedokrwiennej serca, zatrzymania krążenia i .

Poza ochroną układu sercowo-naczyniowego, ryby i owoce morza przydają innych korzyści - ustalono, że mogą poprawić wyniki testów na inteligencję oraz zmniejszyć ryzyko astmy u dzieci i poprawić zdrowie starzejącego się mózgu.

Bogatym źródłem kwasów omega-3 są: łosoś, tuńczyk, makrela, szproty, halibut, tuńczyk, miecznik.

Jakkolwiek kwasy omega-3 można sobie również dostarczyć poprzez suplementy, badania naukowe dowiodły, że mogą zmniejszyć ryzyko alergii i astmy oraz osłabić objawy choroby zwyrodnieniowej stawów, nie wykazano jednak, by miały działanie ochronne przed .

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, choroby układu krążenia odpowiadają za zgony 17,7 milionów ludzi rocznie, co stanowi 31 proc. wszystkich śmierci na całym świecie. Najczęściej śmiertelne okazują się zawały serca i udary mózgu. Wśród głównych przyczyn rozwoju tych chorób są: palenie papierosów, niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej i nadmierne spożywanie alkoholu. Te czynniki prowadzą do nadciśnienia, podwyższonego poziomu glukozy we krwi oraz nadwagi i otyłości, które z kolei skutkują chorobami serca właśnie.

Rekomendacje zawarto w magazynie Circulation.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy