Strona głównaZdrowieJedz owoce i warzywa, by chronić serce

Jedz owoce i warzywa, by chronić serce

Korzyści z jedzenia owoców i warzyw zostały podkreślone raz jeszcze, bowiem jak twierdzą brytyjscy naukowcy mogą one chronić przed najpowszechniejszą postacią choroby serca i jedną z głównych przyczyn zgonów w UE.
Jedz owoce i warzywa, by chronić serce [© lassedesignen - Fotolia.com]

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego odkryli, że osoby spożywające co najmniej 8 porcji owoców i warzyw dziennie były o 22% mniej obarczone ryzykiem zgonu z powodu choroby niedokrwiennej serca (IHD) niż osoby spożywające mniej niż 3 porcje dziennie. Jedna porcja waży 80 g, co odpowiada małemu bananowi, średniemu jabłku lub małej marchewce. IHD obniża dopływ krwi do serca i może wywołać anginę, bóle w klatce piersiowej albo atak serca.

Naukowcy przeanalizowali dane z programu EPIC, które objęły 300.000 osób w 8 krajach europejskich oraz 1.636 zgonów z powodu IHD. Dr Francesca Crowe z uniwersyteckiego Oddziału Epidemiologii Raka stwierdziła, że wyniki badań wykazały "4% obniżenie ryzyka zgonu z powodu IHD przy każdej kolejnej porcji owoców i warzyw spożywanych powyżej najniższego poziomu spożycia, czyli dwóch porcji". Stąd "ryzyko zgonu z powodu IHD osoby spożywającej pięć porcji owoców i warzyw dziennie będzie o 4% niższe niż u osoby zjadającej cztery porcje dziennie i tak dalej, aż do ośmiu porcji i więcej".

Naukowcy wzięli poprawkę na czynniki zakłócające, takie jak różnice w trybie życia i . Aczkolwiek przyznali, że wyniki badań mogą być obarczone błędami w pomiarze spożycia owoców i warzyw przez badanych oraz innych aspektów ich . Ponadto badania objęły wyższy odsetek kobiet, co może niezbyt wiernie odzwierciedlać populację europejską.

Wypowiadając się na temat wyników dr Crowe stwierdza: "Najważniejszy komunikat wypływający z analizy przeprowadzonej w ramach badań jest taki, że osoby spożywające więcej owoców i warzyw są narażone na niższe ryzyko zgonu w następstwie IHD. Jednakże należy zachować ostrożność przy interpretowaniu wyników, ponieważ nie mamy pewności, czy powiązanie spożycia owoców i warzyw z ryzykiem IHD nie wynika z innego komponentu diety lub trybu życia."

Dalsze badania powinny udzielić odpowiedzi na te pytania - podkreśla. "Jeżeli poznamy, za pomocą starannie opracowanych badań interwencyjnych, mechanizmy biologiczne leżące u podstaw powiązania owoców i warzyw z IHD, to być może zdołamy ustalić, czy istnieje związek przyczynowy między owocami i warzywami a ryzykiem IHD."

W towarzyszącym artykule wstępnym, profesor Sir Michael Marmot, Dyrektor Międzynarodowego Instytutu Społeczeństwa i Zdrowia przy University College w Londynie (UCL), kierownik Wydziału Epidemiologii i Zdrowia Publicznego UCL oraz Przewodniczący Komisji ds. Społecznych Determinantów Zdrowia w Wlk. Brytanii, zgodził się, że trudno było o jednoznaczne wnioski na podstawie tych wyników. Niemniej zauważył, że badania były mimo tego znaczące.

"Choroby sercowo-naczyniowe są najpowszechniejszą przyczyną zgonów" - napisał. "Obniżenie o 22% to bardzo dużo. Ale... to obniżenie umieralności zależy od spożycia ośmiu porcji dziennie. Takie spożycie stwierdzono zaledwie u 18% kobiet i mężczyzn. Potrzebny będzie ogromny zwrot we wzorcach żywieniowych, aby osiągnąć owo wskazane dla zdrowia spożycie ośmiu porcji dziennie", niemniej "przejście na dietę, która kładzie nacisk na ma ogromne znaczenie dla zdrowia publicznego".

Badania zostały częściowo dofinansowane z projektu EPIC (Europejskie badania prospektywne w zakresie raka, chorób przewlekłych, żywienia i trybu życia), który uzyskał wsparcie na kwotę niemal 1 mln EUR z tematu "Badania wspierające strategie" Szóstego Programu Ramowego (6PR) UE. Ich wyniki zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie European Heart Journal.

Więcej informacji:

EPIC:


Uniwersytet Oksfordzki:


European Heart Journal:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 20:11:12, 03-04-2011 ~gość: 89.76.85.xxx

    angina po angielsku to DUSZNICA BOLESNA a nie ANGINA!!!!
    Gdzie angina a gdzie choroby serca? Litości...
  • 20:41:56, 03-04-2011 elizka

    Angina pectoris, dławica piersiowa, dusznica bolesna, dusznica bolesna stabilna (przewlekła), jedna z postaci choroby niedokrwiennej serca. Charakteryzuje się uczuciem bólu, pieczenia lub ucisku w klatce piersiowej, najczęściej związanym z wysiłkiem fizycznym. Przyczyną angina pectoris jest niedostateczne ukrwienie serca, spowodowane zwężeniem jednej lub kilku tętnic wieńcowych. Wymaga przewlekłego leczenia. Może prowadzić do zawału mięśnia sercowego.
  • 21:01:36, 03-04-2011 elizka

    Warzywa warzywami,ale najgorsze jest to,ze zatykają się naczynia wieńcowe,a ty człowieku najczęściej jeszcze tego nie wiesz i żyjesz sobie szczęśliwie i w rozpasaniu żarełkowym.

    Boli czasem po wysiłku krótkim bólem od serca do ramienia,ale ty powiesz:
    -chyba sobie coś nadciagnąłem...chyba żle spałam....przejdzie,jak posmaruję....itd,itp...

    Po zawale,który jest najczęstszym końcem zatkanych naczyń,jeśli uda się przeżyc ,dowiesz się,ze cukier jest be,sól także be,chleb tylko razowy i to nie ten "dmuchany",lekki,ale cięższy,ten prawdziwie razowy.Masło precz! Mięso rzadko i tylko gotowane lub duszone bez przysmażania.Ryby OK!!!Ciasta bardzo rzadko,słodycze nie!
    Zaczniesz tak jeść i okaże się,że to dobre!
    Dlaczego dotąd sypałeś sobie piasek w tryby najcudowniejszej maszyny na świecie???

    Dlaczego żarłeś,a nie jadłeś?

    No, chyba ze masz jeszcze inny sposób hamowania pracy swojego organizmu.
    Jest ich od groma,jak wiadomo.

    Mea culpa!!!Mea maxima culpa!!!

    Ja już wiem,ja już to za bardzo dobrze wiem.
    Teraz patrzę na talerz jedzenia inaczej.Jednak mój mąż,ofiara miażdżycy,która rosła sobie ok.3 lat,wciaz się zastanawia-czy to naprawdę tak było?Leczone było nadciśnienie,leki codziennie,a jakże....a bomba cykała.Na ranem wybuchła ...bez budzenia.Na szczęście byliśmy razem.

    Stenty założone.Teraz trzeba bardzo uważać.
    Najpierw ruch mógł zaszkodzić,a teraz ruch i dieta są warunkami przeżycia.
    Warzywa także.


    Tu sobie poczytaj http://www.polskieserce.pl/index2.ph...Str=1201170876


    i tu także http://www.polskieserce.pl/index2.ph...tr2=1272282204

    Jeśli do tego przyplącze się cukrzyca,wtedy jeszcze inna para kaloszy. Czekolady i miody odpadają.
    Okazuje się,ze cukier na czczo masz ok,a po 2 godzinach po jedzeniu ,po zbadaniu poziomu glukozy,widać że żle się dzieje.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy