Strona głównaZdrowieJedz jabłka. Możesz zmniejszyć ryzyko demencji

Jedz jabłka. Możesz zmniejszyć ryzyko demencji

Ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera i podobne rodzaje demencji można zmniejszyć poprzez dzięki odpowiedniej diecie, szczególnie takiej bogatej w przeciwutleniacze.
Jedz jabłka. Możesz zmniejszyć ryzyko demencji [fot. lumix2004 from Pixabay]
Biorąc pod uwagę wielkość owoców, świeże mają jeden z najwyższych poziomów kwercetyny () w porównaniu z innymi owocami i warzywami i mogą być jednym z najlepszych wyborów żywieniowych w walce z chorobą Alzheimera - mówi prof. CY. Lee, Ph.D. z Cornell University.

- Ludzie powinni jeść więcej jabłek, zwłaszcza świeżych. Już jedno jabłko dziennie może pomóc uchronić się przed - mówi prof. Lee. Zaznacza jednocześnie, że genetyka i środowisko również odgrywają rolę w chorobie, więc dieta sama w sobie może nie wystarczyć, niemniej może istotnie zmniejszyć zagrożenie demencją.

W ramach badań eksponowano grupę izolowanych komórek mózgowych szczura na działanie różnych stężeń kwercetyny lub witaminy C. Następnie komórki poddano działaniu nadtlenku wodoru, aby wywołać oksydacyjne uszkodzenia komórek, które - jak się uważa - występuje w chorobie Alzheimera. Wyniki porównano z komórkami mózgowymi, które również wystawiono na działanie nadtlenku wodoru, ale nie dostarczono im przeciwutleniaczy.

Komórki mózgowe traktowane miały znacznie mniejsze uszkodzenia zarówno białek komórkowych, jak i DNA niż te traktowane witaminą C i takie, które nie były wystawione na działanie przeciwutleniaczy. Według autorów, świadczy to o silniejszym działaniu ochronnym kwercetyny przed neurotoksycznością.

Naukowcy nie są pewni, jaki mechanizm tu działa, ale sądzą, że kwercetyna może blokować wysoce aktywne substancje zwane wolnymi rodnikami, których nadmiar z czasem uszkadza komórki mózgowe, a także inne typy komórek.

Chociaż kwercetyna jest stosunkowo stabilna podczas gotowania, świeże jabłka są lepszym jej źródłem niż gotowane lub inaczej przetworzone produkty jabłkowe, ponieważ najwięcej tego związku jest w skórce, a nie w miąższu. Co więcej, warto pamiętać, że czerwone jabłka mają zwykle więcej przeciwutleniaczy niż zielone lub żółte, chociaż każda odmiana tych owoców jest dobrym źródłem kwercetyny.

W przypadku tych, którzy nie lubią jabłek lub mogą mieć trudności ze zjedzeniem całego owocu, istnieją pewne alternatywy. Inne produkty zawierające wysoki poziom kwercetyny to m. in. cebula, jagody i żurawina. Podobnie jak inne przeciwutleniacze, kwercetyna daje wiele potencjalnych korzyści zdrowotnych, w tym może stanowić ochronę przed rakiem.

Alzheimer to przewlekła postać demencji, która powoduje poważną utratę pamięci, a ostatecznie prowadzi do śmierci. Choroba charakteryzuje się nadprodukcją białka beta-amyloidu, które nadmiernie gromadzi się w mózgu pacjentów. Uważa się, że białko wytwarza wolne rodniki, które mogą powodować uszkodzenia komórek mózgowych.

Jakkolwiek nie ma lekarstwa na tę chorobę ani pewności co do jej dokładnych przyczyn, niektórzy eksperci uważają, że żywność bogata w przeciwutleniacze może pomóc zmniejszyć ryzyko rozwoju demencji. Inne produkty z dużą ilością antyoksydantów to np. jagody, czerwone wino, czerwone winogrona i ciemna czekolada.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy