Strona głównaZdrowieJedz banany. Pomogą uniknąć udaru

Jedz banany. Pomogą uniknąć udaru

Niskie dawki potasu w diecie mogą zwiększać ryzyko udaru mózgu. Dołącz do jadłospisu fasolę, brokuły, banany i szpinak.
Jedz banany. Pomogą uniknąć udaru [fot. Alexas_Fotos from Pixabay]
Do takich wniosków doszli uczeni na odstawie badania obserwacyjnego z udziałem ponad 5,5 tyś. ludzi w wieku powyżej 65 lat, którzy nigdy wcześniej nie doświadczyli . Uczestnicy byli monitorowani przez cztery do ośmiu lat.

Okazało się, że osoby z najniższą ilością potasu w diecie były 1,5 razy bardziej narażone na udar niż osoby z najwyższą ilością potasu w swoim menu. Niskie spożycie tego minerału określono jako mniej niż 2,4 grama dziennie; wysokie - na ponad 4 gramy dziennie.

Sprawdzono też, jaki jest poziom u osób przyjmujących leki moczopędne (diuretyki), które zmniejszają ilość wody w organizmie i mogą usuwać potas. Środki moczopędne stosuje się w leczeniu takich chorób, jak nadciśnienie, zastoinowa niewydolność serca i . „Diuretyki pomagają zapobiegać udarowi poprzez kontrolowanie , ale chcieliśmy sprawdzić, czy ich wpływ na poziom potasu oddziałuje na ryzyko udaru" mówi dr Deborah M. Green z The Queen's Medical Center in Honolulu na Hawajach.

Spośród osób przyjmujących leki moczopędne te z najniższym poziomem potasu we krwi były 2,5 razy bardziej narażone na udar niż osoby z najwyższą ilością tego pierwiastka.

Dr Green podkreśla jednocześnie, że wyniki nie sugerują, że diuretyki wywołują zwiększone ryzyko udaru mózgu. „Pytanie brzmi, czy diuretyki byłyby jeszcze bardziej skuteczne przy odpowiednim spożyciu potasu" - uważa.

To pytanie może być szczególnie ważne dla ludzi z wieloma innymi czynnikami ryzyka udaru mózgu, takimi jak cukrzyca i migotanie przedsionków oraz dla palących papierosy. Potrzebne są dalsze badania, które pozwolą ustalić, czy zwiększenie potasu w diecie pozwoli zmniejszyć zagrożenie udarem.

Na temat badań można przeczytać w magazynie Neurology.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć