Strona głównaZdrowieJeden lekarz przez dłuższy czas - to zwiększa szanse na dłuższe życie

Jeden lekarz przez dłuższy czas - to zwiększa szanse na dłuższe życie

Warto wybrać jednego lekarza i trzymać się tego wyboru, bo dzięki temu zyskamy większe szanse na dłuższe życie. Dobre relacje z lekarzem pierwszego kontaktu pozytywnie wpływają na szybszą diagnostykę i skuteczniejsze leczenie.
Jeden lekarz przez dłuższy czas - to zwiększa szanse na dłuższe życie
Wizyty u jednego lekarza przez dłuższy okres życia dają ważną korzyść, mogą , mówią brytyjscy badacze.

Już wcześniejsze analizy pokazywały, że dobre relacje z lekarzem pierwszego kontaktu pozytywnie wpływają na szybszą diagnostykę i skuteczniejsze leczenie. Takie życzliwe stosunki mogą się oczywiście zrodzić bardzo szybko, ale jeśli zna się swojego lekarza dłużej można liczyć nie tylko na pewną zażyłość, ale i lepszą wiedzę medyka o historii naszych chorób, co przekłada się na szybsze rozpoznanie i efektywniejszą terapię.

Uczeni z University of Exeter i University of Manchester dane z 22 różnych badań na temat okresu zasięgania porad u jednego lekarza i poziomu śmiertelności pacjentów w danym czasie.

Znaczna większość analizowanych testów wykazała wyraźny związek między ciągłością opieki i niższymi wskaźnikami zgonów. Przykładowo, pacjenci po operacji cechowali się dwa razy wyższym w ciągu roku, gdy mieli innego chirurga przy ponownym zabiegu, niż gdy operował ich ten sam lekarz. Jak wskazują autorzy - odkryta relacja dotyczyła zarówno lekarzy pierwszego kontaktu, jak i specjalistów.

Wedłu autorów, ciągłość opieki ma tu istotne znaczenie - pacjenci czują się bardziej komfortowo i w sposób otwarty omawiają problemy z lekarzem, tymczasem lekarze w dłuższym okresie czasu zyskują większą wiedzę na temat pacjentów, co przekłada się na skuteczniejsze porady i leczenie.

Na podstawie dostępnych badań ustalono też, że im pacjent ma więcej chorób i składa częstsze wizyty u różnych lekrzy, tym wyższe cehuje go ryzyko śmierci w monitorowanym okresie. Według ekspertów, to najczęściej wynika z niszczącego wpływu licznych chorób na organizm, ale nie bez znaczenia mogą być też pewne problemy z komunikacją pomiędzy lekarzami i ustaleniem spójnego sposobu postępowania.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy