30-05-2023
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Jakość snu ma silniejszy wpływ na jakość życia niż długość odpoczynku, mówią uczeni z Uniwersytetu Karola w Pradze.
Kilka tysięcy osób co roku przez kilka lat wypełniało dokładne ankiety dotyczące różnych aspektów snu i codziennego funkcjonowania. Przeanalizowano odpowiedzi na pytania obejmujące zadowolenie z życia, dobre samopoczucie, poczucie szczęścia, subiektywną ocenę zdrowia i poziomu w pracy, a także długość i jakość snu i czas snu oraz „społeczny jetlag" (kiedy społecznie akceptowalne rytmy i wrodzone biologiczne rytmy snu są niedopasowane).
Deklarowana jakość snu była istotnie skorelowana ze wszystkimi pięcioma miarami jakości życia, z wyjątkiem stresu w pracy. Długość czas snu miała istotny związek z subiektywną ocena zdrowia i poczuciem szczęścia, a społeczny jetlag był znacząco związany z satysfakcją z życia i poziomem stresu w pracy.
Pomimo pewnych ograniczeń badani (jego przeprowadzenie przypadło głównie na czas pandemii), wyniki sugerują, że czas i pory snu mogą nie są aż tak ważne dla jakości życia, jak .
- Lepszy sen oznacza wyższą jakość życia. O ile istotne jest to, kiedy i jak długo śpimy, osoby, które śpią lepiej, zyskują najwięcej, jeśli chodzi o pomiary - mówią uczeni.
Na podstawie: