Strona głównaZdrowieJakie są objawy niedoboru cukru w organizmie

Jakie są objawy niedoboru cukru w organizmie

Hipoglikemia to stan, w którym poziom cukru we krwi jest zbyt niski. Co istotne, nie pojawia się jedynie u chorych na cukrzycę, każdy może jej doświadczyć. Zwróć zatem uwagę na te objawy, które mogą świadczyć o potrzebie zwiększenia poziomu glukozy we krwi.
Jakie są objawy niedoboru cukru w organizmie [Fot. 008melisa - Fotolia.com] Zdarza się, że hipoglikemia może wystąpić u osób z cukrzycą, jeśli organizm wytwarza zbyt dużo insuliny. bowiem to hormon, który rozkłada cukier, dzięki czemu organizm wykorzystuje ten składnik do wytwarzania energii. Nie tylko diabetycy moga doznać hipoglikemii, może ona wystapić u zdrowych osób, np. jeśli zbyt mało jedzą lub intensywnie ćwiczą. Niedobór glukozy we krwi jest też częstszy u ludzi otyłych oraz osób po określonych zabiegach operacyjnych na żołądku.

Główne symptomy hipoglikemii to:

drżenie

pocenie się
głód


blady kolor skóry
nagłe zmiany nastroju lub zachowania, takie jak płacz bez wyraźnego powodu
niezdarne lub gwałtowne ruchy
zaburzenie widzenia
trudności ze skupianiem uwagi

Hipoglikeię można zdiagnozować poprzez badanie krwi. Zazwyczaj jest ono wykonywane na czczo. W różnych porach dnia pobiera się krew i sprawdza poziom glukozy. Jeśli ilość cukru we krwi jest niższy niż 50 do 70 miligramów na decylitr, hipoglikemia jest bardzo prawdopodobna.

Aby szybko zaradzić niedoborowi cukru, można np. zjeść 15 gramów węglowodanów. lub inny sok owocowy także zwiększy stężenie glukozy we krwi. To daje jednak krótkotrwały efekt, dłuższe skutki można osiągnąć dzięki jedzeniu pokarmów bogatych w węglowodany złożone, takich jak produkty pełnoziarniste.

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy