Strona głównaChorobyJakie są objawy chorób wątroby

Jakie są objawy chorób wątroby

Jeśli wątroba niedomaga, możesz zaobserwować u siebie część tych objawów. Oczywiście symptomy te nie muszą wskazywać jednoznacznie na problemy wątroby, niemniej warto w związku z nimi sprawdzić stan tego organu.
Jakie są objawy chorób wątroby [Fot. Adiano - Fotolia.com]
jest w dużej mierze zdolna do naprawy własnych uszkodzonych komórek. Ale jeżeli dochodzi do trwałego uszkodzenia znacznej ich ilości, procesy regeneracyjne nie będą w stanie przywrócić poprzedniego, zdrowego stanu tych komórek. To z kolei może prowadzić do marskości. Sprawdź, czy dotyczą cię poniższe objawy: nie tylko kłucie i ból w prawym boku oraz żółte zabarwienie skóry mogą świadczyć o .

Swędzenie skóry

Może być odczuwane, gdy w wyniku żółć dostaje się do krwioobiegu. Jeśli przewód żółciowy jest zablokowany, żółć zatrzymuje się, a następie wraca do krwioobiegu, a gromadząc się pod skórą wywołuje swędzenie.

Ciągłe zmęczenie

Jakkolwiek wiele jest przyczyn odczuwania , częsty brak energii, a nawet uczucie wyczerpania mogą oznaczać problemy z wątrobą.

Ciemny kolor moczu

Mocz pacjentów zmagających się z chorobami wątroby nierzadko ma ciemny kolor, przypominający barwę mocnej herbaty.

Nieświeży oddech

Taki symptom może oznaczać różne choroby jamy utnej, ale może również świadczyć o zaburzeniach wątroby. Odór wątrobowy (łac. foetor hepaticus), czyli nieprzyjemny, przypominający stęchliznę, nieco piżmowy zapach oddechu jest spowodowany wysokim poziomem siarczku dimetylu, który występuje krążeniu układowym w związku z zaawansowaną niewydolnością wątroby.

Powstawanie siniaków, krwawienia

Wątroba pełni istotną rolę w procesie krzepnięcia krwi. U ludzie z zaawansowaną chorobą tego organu często więc pojawiają się oraz kopoty z zatamowanie krwi przy krwotoku (podobnie dzieje się u diabetyków).

„Pajączki" pod skórą

Widoczne pod skórą naczynia włosowate przypominają poprzez swe rozgałęzienia małe pająki - pojawiają się zazwyczaj na szyi, ramionach i klatce piersiowej, gdy wątroba nie działa prawidłowo.

Przebarwienia na twarzy

Brązowawa pigmentacja ukazuje się na skórze twarzy, gdy wątroba działa wolniej niż powinna. W efekcie zaburzeń pracy tego organu, zwiększa się w organizmie poziom estrogenu, co z kolei prowadzi do zwiększonej aktywności enzymu mającego udział w wytwarzaniu melaniny (pigmentu odpowiadającego za barwę naszej skóry). Skutkiem tego dochodzi do .

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy