Strona głównaZdrowieJakie korzyści (potwierdzone naukowo) daje herbata rumiankowa

Jakie korzyści (potwierdzone naukowo) daje herbata rumiankowa

Przez wieki ludzie, którzy czuli się chorzy lub zestresowani, próbowali pić herbatę rumiankową jako uniwersalne lekarstwo. Uczeni Anglii znaleźli dowody na to, że popularna herbata ziołowa może rzeczywiście pomagać w łagodzeniu różnych dolegliwości zdrowotnych, w tym przeziębień i skurczów menstruacyjnych.
Jakie korzyści (potwierdzone naukowo) daje herbata rumiankowa [fot. congerdesign from Pixabay]
- To jedno z coraz liczniejszych badań, które dostarczają dowodów na to, że powszechnie stosowane naturalne produkty rzeczywiście zawierają związki chemiczne mogące mieć wartość leczniczą - mówi dr Elaine Holmes z Imperial College London.

- W opiece zdrowotnej kładzie coraz większy nacisk na żywność funkcjonalną, w tym naturalne środki lecznicze, ale niewiele badań dotyczy długoterminowego wpływu takich produktów na ludzki organizm - zauważa dr Holmes.

W badaniu wykorzystano rumianek niemiecki (Matricaria recutita), znany również jako manzanilla, którego kwiaty i liście są zaparzane na pachnącą, aromatyczną herbatę.

W eksperymencie wzięło udział czternaście osób, którzy pili pięć filiżanek herbaty rumiankowej dziennie przez dwa tygodnie z rzędu. Codziennie pobierano od nich próbki moczu, zarówno przed rozpoczęciem picia naparu, jak i w trakcie badania.

Jak się okazało, picie herbaty wiązało się ze znacznym wzrostem poziomu hipuranu w moczu. Hipuran jest produktem rozpadu niektórych związków roślinnych zwanych fenolami, z których część wykazuje działanie antybakteryjne. Może to wyjaśniać, dlaczego wspiera i pomaga zwalczać infekcje związane z .

Picie herbaty było również związane ze wzrostem poziomu glicyny, aminokwasu znanego z działania rozkurczowego na mięśnie. Może to tłumaczyć, dlaczego herbata łagodzi skurcze menstruacyjne u kobiet.

Glicyna działa także jako środek uspokajający na , co może wyjaśniać jej łagodne działanie uspokajające naparu. Eksperci dodają, że suplementy glicyny są dostępne w sprzedaży właśnie w tym celu.

Poziomy zarówno hipuranu, jak i glicyny pozostawały podwyższone do dwóch tygodni po zakończeniu picia herbaty, co sugeruje, że związki te mogą mieć długotrwały wpływ na organizm.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 13:10:54, 25-02-2025 Mariola37

    Nie lubię smaku rumianku jak mam wybierać to wolę zielonej herbaty się napić albo po prostu cisowianki mineralnej.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć