Strona głównaZdrowieJakie badania profilaktyczne powinna zrobić każda kobieta?

Jakie badania profilaktyczne powinna zrobić każda kobieta?

Większość współczesnych kobiet łączy pracę zawodową z obowiązkami domowymi i w codziennym zgiełku zapomina o swoim zdrowiu. Panie odwiedzają lekarza zwykle z konieczności. To błąd. Warto znaleźć czas na "przegląd techniczny" organizmu i zatroszczyć się o siebie. Jakie badania profilaktyczne powinna wykonać świadoma kobieta, podpowiada lek. med. Agnieszka Motyl – kierownik ds. jakości medycznej z Centrum Medicover.
Jakie badania profilaktyczne powinna zrobić każda kobieta? [© benjaminnolte - Fotolia.com] Wywiad to podstawa

Właściwa profilaktyka to nie tylko badania! Profilaktyka zaczyna się już od dokładnego wywiadu, który uwzględnienia choroby przewlekłe i nowotworowe występujące w rodzinie. Następnie rzetelne badanie fizykalne, w tym pomiary ciśnienia tętniczego, wskaźnika masy ciała i obwodu pasa. Wywiad i badanie fizykalne umożliwiają identyfikację czynników ryzyka indywidualnego i rozszerzenie zakresu badań przesiewowych ponad standard zalecany według wieku i płci. Profilaktyka to również szeroko rozumiane poradnictwo, edukacja zdrowotna i promocja zdrowego stylu życia oraz ochronne.

Jak często się badać?

Jeśli nie mamy chorób przewlekłych, a w naszej rodzinie nie było chorób nowotworowych to na wizytę do internisty powinniśmy umawiać się co najmniej raz na trzy lata, jednak najlepiej by było pojawiać się w gabinecie raz do roku, by sprawdzić Podstawowe badania laboratoryjne (morfologia, glukoza, badanie ogólne moczu) należy wykonywać co 2-3 lata, a sprawdzać co 5 lat. W przypadku zdiagnozowanych nieprawidłowości o częstotliwości badań kontrolnych decyduje lekarz.

Do ginekologa raz do roku


Świadoma kobieta wizytę u ginekologa powinna zaplanować w kalendarzu raz w roku – zwłaszcza po 35. roku życia. Cytologię powinniśmy wykonywać co 1-3 lata – w zależności od zaleceń lekarza. A jak często badać piersi? USG piersi nie należy do badań profilaktycznych, czyli wykonywanych u pacjentek całkowicie bez dolegliwości. Wykonuje się je ze wskazań medycznych, czyli jako badanie diagnostyczne w przypadku stwierdzanych nieprawidłowości, np. ból, wyciek z brodawki, wyczuwalny palpacyjnie guzek, zgrubienie. Należy pamiętać, że USG nie jest badaniem przesiewowym w kierunku wczesnego wykrywania raka piersi i nie powinno zastępować mammografii. Może być badaniem uzupełniającym do mammografii zalecanej rutynowo co 2 lata od 50 roku życia, w niektórych przypadkach od 40-tych urodzin . Jeżeli natomiast u kobiety w rodzinie występowały przypadki zachorowań na raka piersi czy raka jajnika to postępowanie profilaktyczne jest odmienne i prowadzone indywidualnie przez lekarza ginekologa. Polega ono na rozszerzeniu zakresu badań, wcześniejszym ich początku oraz częstszym wykonywaniu.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy