Strona głównaZdrowieJaki jest „wiek” swojego serca? Groźne choroby układu krążenia

Jaki jest „wiek” swojego serca? Groźne choroby układu krążenia

W Polsce „wiek” serca badanych osób jest średnio o sześć lat wyższy niż wiek metrykalny. Plasuje to nasz kraj w czołówce państw zmagających się z problemem chorób sercowych - wynika z badań przeprowadzonych w ramach kampanii „Ciśnienie na życie”.
Jaki jest „wiek” swojego serca? Groźne choroby układu krążenia [fot. cisnienienazycie.pl] „Wiek” serca ustala się na podstawie różnych danych, między innymi , masy ciała oraz chorób przebytych przez pacjenta. Szczególnie „stare” narządy mają kierowcy. Wynika to z ich stylu życia: braku ruchu, stresu i nieregularnych posiłków oraz trybu pracy.

Przeprowadzanie badań jest ważne, ponieważ ich wyniki mobilizują wielu zainteresowanych do zadbania o siebie. Kiedy obniżamy „wiek” serca, poprawiamy jego funkcjonowanie, zmniejszamy ryzyko wystąpienia i w konsekwencji wydłużamy sobie życie. Aby „odjąć lat” swojemu narządowi, należy jeść mniej kalorycznych posiłków oraz zwiększyć aktywność fizyczną. Stosowanie tabletek to droga na skróty.

Na zdecydowanie bardziej narażeni są mężczyźni.

- Kobiety lepiej dbają o swoje zdrowie. Z kolei ich partnerzy nie wykonują badań kontrolnych i odwiedzają lekarzy wyłącznie w sytuacji kryzysowej, kiedy choroba postąpiła zbyt daleko – mówi dr Łukasz Wierucki z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Dlatego tak ważne jest przekonywanie mężczyzn, aby regularnie sprawdzali swój stan zdrowia.

W ramach tegorocznej kampanii „Ciśnienie na życie” zainteresowani mogą poddać się bezpłatnemu badaniu serca w mobilnym punkcie medycznym, który odwiedzi blisko 50 miast w Polsce.

- Chcemy zwrócić uwagę Polaków na fakt, że choroby układu krążenia są jedną z głównych przyczyn zgonów w naszym kraju. Dlatego na badanie ciśnienia krwi powinniśmy chodzić profilaktycznie – podkreśla koordynatorka kampanii Iwona Kubicz.



Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy