Strona głównaZdrowieJak zyskać na wadze

Jak zyskać na wadze

Choć wiele osób usilnie poszukuje sposobów na odchudzanie i walczy otyłością, znacza liczba ludzi zmaga się z odrwotnym problemem - chcą przytyć.
Jak zyskać na wadze Podczas gdy w społeczeństwach amerykańskim i europejskich problem nadwagi oraz i i związanych z nimi chorób wzrasta, liczna grupa ludzi chciałaby przytyć. Niektórzy marzą o tym, by zyskać krągłości, bo wychudzone ciała wyglądają niezdrowo i nieatrakcyjnie.

Przyczyny niedowagi

Istnieje wiele powodów, dla których określone osoby są chude i mają trudności z przybraniem na wadze. Oto możliwe przyczyny :

- bardzo szybki metabolizm
- wysoki poziom stresu
- problemy z absorpcją
- nadpobudliwość
- nadmierny trening
- anoreksja lub bulimia
- nadczynność tarczycy
- depresja
- niezrównoważona

Rozwiązania
  • Szybki oznacza, że aby zwiększyć swoją wagę, poleca się zwiększenie spożycia zdrowej żywności. To powinno zrekompensować tempo, w jakim spala się energię. Warto wiec sięgnąć po sześć lub wiecej mniejszych posiłków dziennie i zwiększyć konsumpcję węglowodanów.
  • Jeśli jest się stale narażonym na bardzo wysoki poziom w pracy i/ lub w domu, trzeba rozwiązać podstawowy problem w drodze konsultacji z psychologiem klinicznym.
Pozostałe metody na złagodzenie stresu to: regularna aktywność fizyczna, praktykowanie jogi, długie spacery na świeżym powietrzu. Ćwiczenia są jednym z najlepszych „środków" łagodzących stres i pomagają dobrze spać oraz polepszyć nastrój.

  • Istnieje wiele dolegliwości, które mogą powodować złe wchłanianie pokarmu. Chorzy na celiakię, mukowiscydozę lub stolce tłuszczowe (niezdolność do wchłaniania tłuszczów z przewodu pokarmowego), często mają niedowagę i trudności z przytyciem. Osoby te powinny udać się do lekarza, który przepisze leki wspomagające trawienie. Pomocna jest w takiej sytuacji również konsultacja z dietetykiem.

  • Nadpobudliwość psychoruchowa (Attention Deficit Hyperactivity Disorder, ADHD) to jedna z dolegliwości, które sprawiają, że przybieranie na wadze u dzieci staje się problemem. Powodem jest to, że takie dzieci są tak aktywne fizycznie, że spalają energię w zastraszającym tempie. Istotne jest, aby jadły zrównoważoną dietę, w tym zdrowe przekąski między posiłkami, zwłaszcza w godzinach popołudniowych, gdy cechuje je najwyższa aktywność, a poziom cukru spada.
  • Bez watpienia regularną aktywność fizyczną poleca się niemal wszystkim, ale niektórzy tak angażują się w treningi, że w efekcie tracą więcej kalorii niż ich sobie dostarczają. To zaś prowadzi do wyczerpania. Poleca się więc współpracę z trenerami w siłowni, którzy pomogą dopasować zestaw ćwiczeń do potrzeb danej osoby bez uszczerbku dla jej zdrowia.
  • Zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja i bulimia są bardziej powszechne niż się zwykle sądzi. Ich leczenie wymaga profesjonalne pomocy lekarskiej i psychologicznej.
  • Niektórzy ludzie doświadczający trudności z przytyciem albo nagle sporo tracący na wadze mogą cierpieć na . Choroba objawia się zwykle m. in. suchą skórą, drażliwością, częstym uczuciem gorąca, drżeniem rąk, kołataniem serca i odczuwaniem niepokoju. Diagnoza wymaga przeprowadzenia określonych badań na zlecenie lekarza. Po rozpoznaniu trzeba poddać się zalecanej terapii farmakologicznej. Aby zrekompensować bardzo duże ilości energii zużywanej przez pacjenta cierpiacego na nadczynność tarczycy, należy zwiększyć spożycie zdrowej żywności i jeść zdrowe przekąski, np. świeże i suszone owoce, soki owocowe, pieczywo pełnoziarniste, jogurt i orzechy.
  • może jednocześnie oddziaływać bądź na zwiększenie, bądź na zmniejszenie apetytu. Jeśli brak łaknienia wynika z depresji, konieczne jest zwrócenie się o pomoc do psychologa lub psychiatry. Poza tym, warto stosować suplementy z witaminami i minerałami w celu zapobieżenia ich niedoborów. Szczególnie istotne w przywracaniu apetytu są witaminy z grupy B.
  • Problemy z przybraniem na wadze mają ci, którzy nie stosują odpowiedniej diety, np. osoby unikające żywności pochodzenia zwierzęcego - mleka, mięsa, ryb, jaj. Rekomendowany przez dietetyków sposób odżywiania się powinien obejmować różnorodne produkty. Rezygnacja z określonej grupy pożywienia prowadzi do niedoborów pewnych wartości odżywczych, co może mieć przełożenie na problemy z niedowagą.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy