Strona głównaZdrowieJak znieść upały - dziesięć wskazówek

Jak znieść upały - dziesięć wskazówek

Upały ostatnio dają się we znaki i w najbliższych dniach najprawdopodobniej nie zelżeją. Niektórzy świetnie je znoszą, zwłaszcza gdy mają okazję „zmagać się" z nimi spędzając urlop nad wodą lub w lesie. Pozostali jednak, nie będący w komfortowej sytuacji wakacyjnej, mają kłopoty z normalnym funkcjonowaniem przy wysokich temperaturach. Poniżej zatem dziesięć wskazówek, które pomogą przetrwać skwarne dni.
Jak znieść upały - dziesięć wskazówek same w sobie stanowią zagrożenie dla zdrowia, szczególnie dzieci i osób starszych. Mogą prowadzić do problemów z układem krążenia i . Poza tym nagłe skoki temperatury, z jakimi mamy do czynienia wychodząc „na powietrze" z chłodnych klimatyzowanych pomieszczeń, skutkują bólem gardła, , bólem stawów. Poniżej dziesięć porad dotyczących radzenia sobie w upalną pogodę.

 1. Stosuj lekką dietę, której podstawą są warzywa i owoce.
 2. Nie forsuj się, tzn. nie podejmuj wymagającej aktywności fizycznej w godzinach największego nasłonecznienia.
 3. Noś lekkie, przewiewne ubrania. Szczególnie polecane są stroje lniane i bawełniane.
 4. Noś czapki lub kapelusze, by chronić głowę przed silnym promieniowaniem słonecznym.
 5. Pij dużo wody. Dostarczaj sobie dwa litry płynów dziennie, ale unikaj zbyt zimnych, gazowanych lub nadmiernie słodzonych napojów.
 6. Jeśli nie musisz, nie wychodź z domu w czasie największego nasłonecznienia (od godziny 11 do 6). Jeśli jesteś na powietrzu, staraj się przebywać w cieniu.
 7. Unikaj napojów alkoholowych i ogranicz ilość spożywanej .
 8. Nie ustawiaj klimatyzatora na zbyt niską temperaturę. Najlepsza to taka, gdy różni się od temperatury powietrza o 5 do 6 stopni. Zbyt duże skoki powietrza mogą skutkować chorobą.
 9. Jeśli twój samochód przez jakiś czas pozostawał w nasłonecznionym miejscu, nie wsiadaj do niego od razu. Przewietrz najpierw jego wnętrze.
 10. Stosuj kosmetyki chroniące przed negatywnym działaniem promieni słonecznych. W przeciwnym razie narażasz się nie tylko na przyspieszenie procesu starzenia się, ale i poważne problemy ze skórą, takie jak .

Serwis świąteczny senior.pl

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
 • Kosciol.pl
 • Hospicja.pl
 • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X