Strona głównaZdrowieJak zmniejszyć wzdęcia - wskazówki

Jak zmniejszyć wzdęcia - wskazówki

Gazy i wzdęcia to normalne zjawisko i zdarzają się każdemu. Jednak w przypadku niektórych osób nadmierne ich gromadzenie się i ból przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu. Oto kilka wskazówek, jak osłabić ten problem.
Jak zmniejszyć wzdęcia - wskazówki [fot. Gabriele Lässer from Pixabay]
Gazy często są spowodowany tym, co i jak się je i pije. - Jedną z najczęstszych przyczyn jest połknięcie powietrza. Szybkie jedzenie, picie z butelki lub picie może zwiększyć ilość połykanego powietrza i wydzielanego gazu - mówi G. Richard Locke gastroenterolog z Mayo Clinic.

Inne przyczyny to czegoś, co zawiera trudne do strawienia substancje. Przykładowo, fasola i inne produkty bogate w często wywołują gazy. Ponadto, fruktoza występująca w owocach i niektórych słodzikach mogą dać ten sam efekt, podobnie jak laktoza, czyli cukier mleczny.

Jak sobie radzić z gazami i ? Produkty dostępne bez recepty, które zawierają symetykon, węgiel leczniczy lub enzym, który pomaga w rozkładaniu fasoli i warzyw, mogą zredukować gazy. Pomocne jest też eksperymentowanie z dietą - eliminacja pewnych pokarmów i ponowne ich wprowadzenie - może pomóc w określeniu, co daje kłopotliwe efekty. Poza tym warto jeść wolno, unikać napojów gazowanych i nie żuć gumy oraz unikać ssania cukierków. Wreszcie, w trawieniu pomocna jest aktywność fizyczna, choćby chodzenie.

Jeśli problem ciągle jest uciążliwy, warto porozmawiać z lekarzem. Nawet jeśli nie jest to poważny kłopot, medyk może dać parę dodatkowych, skutecznych rad.

Pamiętaj, aby poinformować lekarza, jeśli masz gazy lub wzdęcia wraz z innymi objawami, takimi jak: krwawienie, gorączka, niewyjaśniona , bóle brzucha lub zmiany w pracy jelit. Sympotmy te mogą wskazywać na podstawowy problem, który wymaga leczenia.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy