20-08-2017
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Rak żołądka jest czwartą przyczyną śmierci nowotworowej u kobiet i mężczyzn. Jest najpowszechniejszy wśród osób po siedemdziesiątym roku życia. Jakkolwiek w rozwoju nowotworów określoną rolę odgrywają czynniki genetyczne, styl życia ma również ważny wpływ na ryzyko rozwoju raka. Zobacz, co możesz zrobić, by zmniejszyć prawdopodobieństwo tej choroby.
![Jak zmniejszyć ryzyko raka żołądka [Fot. PIC4U - Fotolia.com] Jak zmniejszyć ryzyko raka żołądka [Fot. PIC4U - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Jak-zmniejszyc-ryzyko-raka-zoladka_img5999df2ed5a7d.jpg)
Głównym czynnikiem ryzyka jest zakażenie Helicobacter pylori. Jest to bakteria, która może pojawić się na błonie śluzowej żołądka powodując zakażenie i stany zapalne żołądka oraz prowadząc do powstania wrzodów. Przewlekłe zapalenie żołądka wywołane tą bakterią powoduje stres oksydacyjny i sprzyja rozwojowi raka. Poza tym na rozwój groźnych stanów zapalnych może wpłynąć m. in. .
Jeśli chodzi o styl życia, na pojawienie się raka wpływ ma palenie papierosów oraz niezdrowe odżywianie się. Chorobie może sprzyjać duża ilość czerwonego mięsa, szczególnie wędzonego i z zawartością środków konserwujących oraz azotanów. Właściwości ochronne z kolei ma dieta bogata w nieprzetworzone warzywa i owoce. Profilaktyczny jadłospis powinien być bogaty w i naturalne produkty.
Poza jakością jedzenia trzeba też zwracać uwagę na jego ilość. również sprzyjają rozwojowi raka żołądka. Potwierdziło to już wiele badań. Przykładowo, uczeni z amerykańskiego National Cancer Institute odkryli, że ci, którzy w ciągu dorosłego życia zayskali na wadze ponad 20 kilogramów, mają o 60 do 80 proc. wyższe ryzyko choroby niż ci, którzy zachowali zdrową wagę. Co więcej, osoby z nadwagą były też dwukrotnie bardziej narażone na raka przełyku niż osoby cechujące się niewielką zmianą masy ciała na przestrzeni lat.
Aby zmniejszyć ryzyko raka wpustu żołądka i pozostałej części żołądka, trzeba kontrolować infekcję Helicobacter pylori i refluks żołądkowy. Zakażeniu wspomnianą bakterią można zapobiec dostatecznie często myjąc ręce, właściwie gotując jedzenie i pijąc wodę tylko ze sprawdzonych źródeł. Nie jest jednak jasne, w jaki sposób dochodzi do infekcji, wiadomo, że takie środki ostrożności mogą pomóc jej uniknąć. W przypadku zdiagnozowania obecności Helicobacter, na podstawie prostych badań oddechowych, skuteczne jest leczenie antybiotykami.
Poza tym zalecana jest zdrowa dieta, rezygnacja z mocno solonych i wędzonych produktów, a także unikanie .
Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »