Strona głównaZdrowieJak zmniejszyć ryzyko demencji? Trzeba ciągle zajmować czymś umysł

Jak zmniejszyć ryzyko demencji? Trzeba ciągle zajmować czymś umysł

Jeśli chcesz uniknąć demencji, nie pozwól swojemu umysłowi „osiąść na laurach", musisz go angażować w różne przedsięwzięcia i robić to regularnie.
Jak zmniejszyć ryzyko demencji? Trzeba ciągle zajmować czymś umysł [© De Visu - Fotolia.com] Umysł potrzebuje treningu, by nie dać się demencji. Nie zaprzestawaj aktywności towarzyskiej, grania w gry komputerowe, pielęgnowania , czy czytania - dzięki temu możesz uchronić się przed demencją, nawet jeśli masz do niej genetyczne predyspozycje, mówią badacze z Mayo Clinic Alzheimer's Disease Research Centre w Rochester.

Odkryto, że dzięki ciągłemu zaanagażowaniu umysłu, można osłabić ryzyko demencji i to nawet w przypadku osób, które mają apolipoproteinę E (ApoE) E4, genetyczny czynnik ryzyka i .

W ramach badań uczeni monitorowali stan zdrowia mentalnego 1900 osób w średnim wieku 77 lat na poczatku testów. W tym okresie u ponad 450 uczestników rozwinęły się łagodne zaburzenia poznawcze, czyli osłabienie pamięci i zdolności myślenia, które mogą być pierwszym etapem rozwoju choroby Alzheimera.

Jakkolwiek nie dowiedziono związku przyczynowo-skutkowego, z dużym prawdopodobieństwem to właśnie zaangażowanie umysłu na różnych polach ma wpływ na ochronę przed problemami poznawczymi. Osoby, które angażowały się w różne aktywności co najmniej jeden lub dwa razy w tygodniu, odznaczały się znacznie niższym osłabieniem kognitywnym niż pozostali. Ryzyko zaburzeń tego rodzaju było niższe o 30 procent dzięki używaniu komputera, o 28 proc. niższe w wyniku tworzenia rękodzieła, o 23 proc. z powodu podtrzymywania aktywności społecznej i o 22 proc. dzięki graniu w gry.

W przypadku uczestników z APOE E4 największy skutek ochronny wydawały się mieć korzystanie z komputera oraz .

Jak podkreślają eksperci, dobry trening mózgu wydaje się wymagać różnych poziomów stymulacji intelektualnej, nie chodzi zatem o to, by zaangażować się tylko w jakąś jedną wybraną aktywność, np. rozwiązywanie krzyżówek czy , ale starać się o wyzwania na różnych polach.

O badaniach można przeczytać w Journal of the American Medical Association.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy